Foto: Profimedia

Čečenský vodca Kadyrov tvrdí, že je na Ukrajine.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v pondelok oznámil, že je po boku ruských síl, ktoré vedú ofenzívu na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Sme k vám bližšie, kyjevskí náckovia“

Kadyrov, ktorého medzinárodné mimovládne organizácie obviňujú z vážneho porušovania ľudských práv v kaukazskej republike, zverejnil na sieti Telegram video, ako – oblečený v uniforme – spolu s vojakmi študuje mapu rozloženú na stole.

Vo videu uvádza, že bolo natočené na letisku v meste Hostomeľ, ležiacom neďaleko Kyjeva, ktoré ruské sily obsadili v prvých dňoch ofenzívy na Ukrajine.

AFP poznamenala, že Kadyrovovo tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Kadyrov tiež na margo polohy svojich jednotiek tvrdí, že „predtým sme boli od vás, kyjevských ‚náckov‘, asi 20 kilometrov, a teraz sme ešte bližšie. Hádajte, kde presne“.

„Vzdajte sa, inak bude s vami koniec“

Už v nedeľu Kadyrov vyhlasoval, že jednotky čečenských bezpečnostných zložiek sú „v tesnej blízkosti“ Kyjeva.

A možno sme už v Kyjeve a čakáme len na ten rozkaz,“ varoval. „My vám ukážeme, že ruská prax učí (ako viesť) vojnu lepšie než teórie zo zahraničia a odporúčania vojenských poradcov,“ vyhlásil Kadyrov.

Foto: Profimedia

Súčasne vyzval ukrajinské sily, aby sa vzdali. Inak, ako varoval, „bude s vami koniec“.

Kadyrov, ktorý vládne ruskej Čečenskej republike tvrdou rukou, je bývalý povstalec a v súčasnosti spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Na začiatku ruskej ofenzívy sa na sociálnych sieťach objavili zábery z námestia v čečenskom hlavnom meste Groznyj zaplneného vojakmi, ktorí tvrdili, že sú na ceste na Ukrajinu a pripravení pripojiť sa k ruským jednotkám.

Kadyrovove bezpečnostné sily v Čečensku obviňujú aktivisti i mimovládne organizácie zo zneužívania právomocí a porušovania ľudských práv.

Najnovšie články