Foto: Henrieta Balázsová

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. Ak tam raz povedú aj tie vaše, určite by ste mali navštíviť (aspoň) týchto 5 miest.

História dýchajúca na každom kroku, umenie, starobylé pamiatky, mimoriadne fotogenické zákutia, ale zároveň aj obrovské množstvo turistov. Aj to sú veci, ktoré charakterizujú večné mesto ležiace na riekach Tiber a Aniene – Rím.

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto krásne večné mesto vzniklo podľa legendy ešte v roku 753 pred Kr., za približne 2 800 rokov je teda jeho história viac než bohatá. Minimálne z dejepisu sú vám určite známe mená ako napríklad Gaius Iulius Caesar či Octavianus Augustus. Práve za ich vlády sa z Ríma stávalo jedinečné a honosné miesto, akým je aj dodnes. Budovali sa verejné budovy, kúpele, paláce, fóra či divadlá. Väčšina budov sa pritom nestavala z klasických tehál, ale z mramoru.

Noblesa Rímu ostala dodnes. Ak si ju však chcete vychutnať naplno, pripravte sa na extrémne veľké množstvo turistov, a to špeciálne v lete. V každom prípade, keď na vlastné oči uvidíte nasledovné miesta, (pravdepodobne) si poviete, že to stálo zato.

Panteón

Panteón nájdete na námestí Piazza della Rotonda. Dostanete sa doň mohutnými bronzovými dverami, ktoré vás privedú do veľmi zaujímavého kruhového interiéru. Čo je na ňom nezvyčajné je aj to, že jeho výška i jeho priemer sú rovnaké, a to 43,2 metra.

Do Panteónu sa dostanete zdarma a keď v ňom budete, určite sa pozrite nahor. Uvidíte obrovský otvor, tzv. Oculus alebo Veľké oko. Jeho priemer je až 9 metrov a je jediným zdrojom prirodzeného svetla v celej stavbe.

Foto: Henrieta Balázsová

Fontána di Trevi

Ďalšie mimoriadne navštevované, avšak zároveň aj mimoriadne krásne miesto, ktoré by ste určite nemali vynechať. Legenda hovorí, že ak do tejto fontány hodíte mincu, do Ríma sa ešte niekedy vrátite. O tom, koľko ľudí sa sem chce vrátiť svedčí fakt, že do fontány di Trevi sa ročne hodí v priemere až 700 000 tisíc eur.

Foto: Henrieta Balázsová

Španielske schody

New York má ako svoje najznámejšie “miesto stretávania” Times Square, Londýn má Piccadilly Circus, Rím má Španielske schody. Ide naozaj o najobľúbenejšie miesto stretávok Rimanov, no okrem domácich (aj) tu nájdete tisícky turistov snažiacich sa o čo najlepší záber tohto mimoriadne fotogenického miesta.

Španielske schody nájdete priamo na námestí Piazza di Spagna a keď si vyjdete až na vrch schodiska (135 schodov), dôjdete ku kostolu Trinità dei Monti. V Ríme sa nachádza približne 280 fontán a jednu z nich, Fontana della Barcaccia, nájdete aj priamo pred schodmi.

Foto: Henrieta Balázsová

Vatikán

To, čo všetko môžete vidieť v samostatnom štáte na území Ríma, vo Vatikáne, by bolo na samostatný článok. Viac sa vám asi zíde vedieť, že osobne vám určite odporúčam zakúpiť si lístky vopred online. Ak by ste si ich kúpili na mieste, za jeden vstup do obrovského areálu Vatikánskych múzeí zaplatíte 17 eur, no pripravte sa na niekoľkohodinové čakanie v nekonečnej rade. Za kúpu líska online síce zaplatíte 21 eur, teda o 4 eurá viac, no vstup máte odbavený do pár minút, bez akéhokoľvek čakania.

Ak si však chcete pozrieť “len” Baziliku svätého Petra, vstup budete mať zdarma, čakaniu sa však opät nevyhnete. Zvlášť sa kupuje lístok na vstup (resp. výstup) do kupoly, z ktorej pochádzajú tie najviac ikonické fotografie Vatikánu. Aj po kúpe kombinovaného lístka výťah+schody si však väčšiu časť schodov budete musieť vyšliapať pešo, no výhľad na panorámu Vatikánu a Ríma, ktorý sa vám potom naskytne, nepochybne stojí zato.

Foto: Henrieta Balázsová

Koloseum

Koloseum by sme asi mohli označiť ako najznámejšiu dominantu Ríma. Táto stavba sa pôvodne volala Flaviovský amfiteáter, až neskôr bola premenovaná na Koloseum (vyjadrujúc “obrovský”), nakoľko išlo o najväčšiu budovu v Rímskej ríši.

Ako iste viete, starí Rimania mali viacero zvláštnych “zábaviek” a práve Koloseum sa využívalo predovšetkým na boje gladiátorov, ktorých súčasťou boli aj krvavé bitky či popravy. Dnes už táto pamätihodnosť našťastie slúži iným účelom a počas svojej cesty do Ríma by ste ju vynechať určite nemali. Vstup vás vyjde na 12 eur a kvôli množstvu turistov spravíte určite lepšie, ak prídete skôr.

Foto: Henrieta Balázsová

Ako sa do Ríma dostanete?

Najrýchlejšou a najpohodlnejšou je samozrejme cesta lietadlom. Výborné je, že do Ríma lieta priamy let aj z Bratislavy, takže za približne 1,5 hodiny sa ocitnete priamo vo večnom meste, ktoré by mal aspoň raz za život určite vidieť každý a navyše za veľmi priaznivé ceny. Letenky do tejto destinácie kúpite v akcii už od 34 €.

Pozri aj: Most, ktorý sa ponára do mora a mení sa na tunel či štvrť drogovej slobody. Toto všetko môžete uvidieť za 2 dni v Kodani

Uložiť článok

Najnovšie články