Rumunsko ukrýva viacero pokladov a ak ste náhodou doteraz žili v presvedčení, že táto krajina nie je zaujímavá, veľmi rýchlo vás presvedčíme o opaku. Jedným z jeho miest, ktoré vás môžu totálne očariť, je horská cesta Transfagarasan. Ak sa vám zdá tento názov povedomý a neviete odkiaľ, možno sa rýchlo rozpomeniete, keď si ho spojíte s motoristickou reláciou Top Gear, v ktorej sa objavil.
Hlavní aktéri sa v jednej z epizód televíznej série Top Gear vydávajú práve na Transfagarasan, o ktorej hovoria ako o najlepšej ceste sveta. Bežne sa jej dostáva aj prívlastok „najkrajšia na našej planéte“ a zajazdiť si na nej je skutočným zážitkom pre motoristov, no dobrodružstvo si na nej užijú aj spolujazdci kochaním sa na okolité výhľady. Či motorkári alebo cyklisti, no pozor na medvede. K tomu sa ale ešte dostaneme…
Niektorých ľudí inšpirovala vydať sa na túto dobrodružnú jazdu práve táto časť Top Gearu, priznali diváci. A zhodli sa, že im vyrazila dych. „Zajazdil som si na Transfagarasane špeciálne kvôli tejto epizóde. Bolo to absolútne úžasné,“ podelil sa so svojimi dojmami jeden z nich. „Všetkým odporúčam vidieť túto trasu osobne, spoznať skutočné Rumunsko, úžasných miestnych ľudí a neriadiť sa stereotypmi,“ objavilo sa v ďalšom z komentárov.
My sme toto odporúčanie počúvli a vydali sa na spoznávanie Rumunska a prejazd vysokohorskou cestou Transfagarasan bol jeho vrcholom.
Cesta „do neba“ priamo cez hory
Cesta Transfagarasan je druhou najvyššie položenou v Rumunsku (nasleduje po nemenej ikonickej Transalpine). Označuje sa skratkou 7C a je dlhá cez 150 kilometrov, spomína web In Your Pocket. Vedie z obce Bascov, prechádza najvyššími vrchmi pohoria Fagaraš a smeruje do Cârţişoari (je obojsmerná a jazdu po nej môžete absolvovať aj z jednej, aj z druhej strany). Pre lepšiu predstavu, ak sa sem vyberiete z Bratislavy, podľa máp si môžete vychutnať toto dobrodružstvo za 9 hodín cesty.
Prejsť ju celú trvá niekoľko hodín a pravdepodobne vás uchváti natoľko, že z tohto výletu urobíte celodennú záležitosť. Jej vrchol sa nachádza vo výške 2000 m n. m. a dovedú vás k nemu ikonické výhľady na samotnú kľukatú cestu a aj pohorie, cez ktoré prechádza.
Po ceste si ľudia vytvorili niekoľko fotospotov, odkiaľ pochádzajú fotky s nádhernými výhľadmi, na ktoré môžete natrafiť napríklad na sociálnych sieťach. Nie div, Transfagarasan má okrem iného aj prezývku „cesta do neba“, spomína portál Romania Tourism. Môžete tu na kraji zaparkovať svoje auto, vystúpiť von a odfotografovať si ikonické zákruty Transfagarasan, alebo sa odfotiť priamo s nimi v pozadí. To sme urobili po vzore ostatných aj my a výsledkom boli napríklad fotografie nižšie.
Videli sme medveďa, ľuďom prechádzajú priamo popri autách
Nezabudnite mať oči na stopkách, táto trasa je okrem iného známa tým, že priamo na nej môžete stretnúť medvede. Nám sa jedného takto podarilo zahliadnuť pri ceste nadol — nad tunelom, ktorým sme prechádzali. V rýchlosti sa nám ho podarilo aj odfotiť.
Na internete natrafíte na množstvo videí, v ktorých medvede sedia priamo na ceste alebo sa po nej prechodia a ľudia si ich točia zo svojich áut, ktorými prechádzajú okolo. Len dodáme, že niektorí absolvujú jazdu touto cestou na svojej motorke, a teda stret s medveďom je v ich prípade ešte adrenalínovejšou jazdou.
Za toaletu aj parkovanie sa platí
Keď absolvujete túto vzrušujúcu jazdu, na jej vrchole si môžete oddýchnuť, alebo naopak, pokračovať v spoznávaní rumunskej prírody. Svoje auto tu zaparkujete na parkovisku a môžete sa občerstviť v miestnej reštaurácii či v stánkoch, kde predávajú rôzne dobroty. Parkovanie je spoplatnené podľa času, ktorý tu strávite. Pripravte sa aj na to, že ak by ste chceli ísť na toaletu, budete za ňu musieť zaplatiť. My sme si tu dali varenú kukuricu a dokúpili niečo na pitie, za tieto maličkosti sme dali okolo 5 eur.
Nachádza sa tu ďalšie mimoriadne fotogenické miesto, ktorým je jazero ľadovcového pôvodu Balea. Počas našej návštevy bolo zahalené v hmle, cez ktorú, keď na chvíľu preniklo slnko, sa nám naskytli úchvatné výhľady.
Vydali sme sa na menšiu túru
Pokračovali sme ďalej a vybrali sa jednou zo značených turistických trás po hrebeni, odkiaľ boli výhľady na jazero, samotnú cestu Transfagarasan, ale aj na hory navôkol, ktoré nám brali dych ešte viac. Potešilo nás, že v niektorých momentoch sme na našej trase nestretli ani živú dušu, vyzeralo to, akoby sme tam boli úplne sami. Čo sme, samozrejme, neboli, to len turisti na vrchole nebolo v takých húfoch, ako u nás smerom na Rysy.
Nie je prístupná po celý rok
Predtým, ako sa na cestu Transfagarasan vydáte, mali by ste myslieť na jednu dôležitú vec. A to, že nie je prístupná celoročne. Ako uvádza web Romania WOW, tento rok bola otvorená od konca prvého júnového týždňa, momentálne by mala byť prejazdná, no dokedy, sa presne nevie. Závisí to totiž od počasia, kedy ju pokryje prvá snehová pokrývka. V posledných rokoch to bolo zvyčajne v októbri. Predbežne sa uvádza, že by tento rok mohla byť zatvorená 1. novembra. Pred cestou si to však radšej overte.
Ak sa sem vydáte, nezabudnite si so sebou pribaliť teplé oblečenie. My sme tento výlet absolvovali na začiatku júla a počasie hore nás poriadne prekvapilo. Bežne tu ľudia vystupovali zo svojich áut v kabátoch a dlhých nohaviciach, nepodceňte to tak ako my, pretože si tak nebudete môcť užiť tento zážitok naplno.
Ceaușescu ju dal postaviť ako reakciu na vpád Sovietov do Československa
Možno vám v hlave vŕta ešte jedna vec. Už asi tušíte, že takáto kľukatá cestička, vedúca priamo cez pohorie, nevznikla len tak náhodou a musela mať nejaký účel. Nuž, je to tak. Malo ísť o strategickú cestu, ktorá by mohla pomôcť pri prevoze vojsk cez pohorie Fagaraš v prípade napadnutia Rumunska Sovietskym zväzom. Malo ísť o reakciu na vpád vojsk do Československa.
História cesty Transfagarasan siaha do rokov 1970 – 1974, kedy prebiehala jej výstavba a vyžiadal si ju samotný Nicolae Ceaușescu. Ako uvádza portál Romania Tourism, jej zákruty boli skonštruované tak, aby po nej zvládli prejazd ťažké vojenské vozidlá, preto cesta nestúpa strmo do výšky a preto po nej zvládnu prejazd napríklad aj cyklisti.
Nahlásiť chybu v článku