Henrieta Balázsová / /
A to, o čo ide, vás naozaj prekvapí.

Možno vás to prekvapí, ale táto schopnosť priamo súvisí s množstvom bielej hmoty v mozgu, ktorá má zas priamy vplyv na schopnosť plánovania a na schopnosť riešenia problémov.

Pýtate sa, o čo ide? Nebudeme vás viac naťahovať. Hovoríme o schopnosti udržať rytmus, ktorá sa nemusí prejavovať len pri tanci alebo pri hre na hudobný nástroj, ale napríklad aj pri takej “jednoduchej” činnosti, akou je vyklopkanie istého udaného rytmu. 

Jednoduchej však ako pre koho. Pre niektorých ľudí je to úloha nad ich sily, pre iných je to zas hračka. Nová štúdia však dokázala, že ak sa radíte do tej druhej skupiny, pravdepodobne budete mať veľmi vysoké IQ.

Schopnosť udržať rytmus a správne ho načasovať skúmal výskumný tím tak, že ľudia mali udierať na bubon. Rytmus im pritom udával metronóm – no len pri prvých 20 úderoch. Potom sa metronóm vypol a nasledovných 45 úderov mali skúmaní ľudia zvládnuť sami – samozrejme so zachovaním rovnakého rytmu.

pexels.com

Štúdia dospela k výsledku, ktorí mnohých ľudí prekvapil. V záverečnej správe sa totiž uvádzalo, že inteligencia úzko súvisí s milisekundovou presnosťou v izochrónnom (pravidelnom) poklepkávaní. Dokázalo sa však napríklad aj to, že ľudia s vysokou inteligenciou mali tiež rýchlejšie reakčné časy.

Skúste si teda spomenúť na obľúbenú hru zo základnej školy, kedy sme na hudobnej výchove mali vyklepkať melódiu nejakej piesne a ostatní mali hádať, o ktorú pieseň ide. Bývali ste pri tejto úlohe úspešní? Možno aj to vám napovie, ako by ste obstáli v tejto štúdii vy.

Pozri aj: Mávate pri počúvaní hudby zimomriavky? Ak áno, mali by ste o sebe vedieť, že váš mozog je veľmi špeciálny

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)