Henrieta Balázsová / /
Prejdite si svoje posledné príspevky na sociálnych sieťach.

Ak sa v nich totiž až podozrivo často opakujú tieto dve slová, je možné, že trpíte depresiou. Môže však ísť len o jej počiatočné štádiá, určite však nič nepokazíte, keď sa o niečom, čo vás trápi, porozprávate so svojimi najbližšími.

Určite vás však zaujíma, o ktoré konkrétne slová ide. Štúdia vedená doktorom Andrewom Schwartzom dokázala, že ide o slová “pocity” a “slzy”.

Vedci v rámci tohto výskumu pomocou počítačových algoritmov analyzovali posledné príspevky 1 175 užívateľov Facebooku. Analýza používania jednotlivých slov bola následne porovnaná so zdravotnými záznamami participantov – na potvrdenie depresie. 

Ako sa ukázalo, počítačový algoritmus bol taký efektívny a presný, ako metóda zdĺhavého vypĺňania dotazníkov. 

Foto: Photo by Kaboompics .com from Pexels

Autor tejto štúdie, Dr. Andrew Schwartz, sa vyjadril nasledovne: “To, o čo sa ľudia podelia na sociálnych sieťach, je veľmi náročné, veľakrát až nemožné zachytiť v ambulancii lekára. Na rozdiel od biofyzikálnych markerov, pomocou ktorých depresiu bežne diagnostikujeme, sa to však v súčasnosti vôbec nevyužíva. Pri ochoreniach ako depresia, úzkosť či posttraumatická stresová porucha je však bežné, že ľudia sa o svoje pocity podelia skôr na svojich sociálnych sieťach, než v bežnom živote.”

Napriek tomu, že sa čoraz viac hovorí o tom, ako sociálne siete škodia nášmu mentálnemu zdraviu, určite sa zhodneme na tom, že v tomto prípade ide o mimoriadne zaujímavé zistenia, ktoré môžu oblasť diagnostikovania a liečby duševných chorôb opäť posunúť o krok vpred. 

Pozri aj: Schopnosť rozpoznať rozdiel medzi smútkom a depresiou môže zachrániť život. Všímajte si týchto 5 znakov

spring
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)