Foto: TASR/AP (Leo Correa)

Do roku 2050 bude Amazonský prales trvalo a nenapraviteľne poškodený.

Do roku 2050 bude trvalo a nenapraviteľne poškodený. Také sú predpovede pre pľúca Zeme – Amazonský prales. Ekosystém Amazónie je poznačený nedostatkom vody, odlesňovania a otepľovania.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nemáme veľa času

Ako informuje RTVS na základe štúdie zverejnenej v časopise Nature, 15 percent Amazonského pralesa už padlo za obeť ťažbe. Na zdraví pľúcam Zeme nepridáva ani pretrvávajúce sucho, ktoré spôsobuje požiare a trápi 38 percent územia. Výskumníci však tvrdia, že výsledkami nie sú prekvapení, dodávajú však, že musíme okamžite reagovať.

„Do roku 2050 sa to výrazne zrýchli. Keď prekročíme bod zvratu, stratíme kontrolu,“ povedal Bernardo Flores, hlavný autor výskumu.

Podľa jeho slov je pritom potrebná medzinárodná pomoc, pretože lokálne opatrenia už dávno nie sú riešením. To, čo môže pomôcť, je stopnutie odlesňovania a čisté nulové emisie. „A to hneď. Je čas vyhlásiť červenú výstrahu pre Amazóniu,“ vyhlásil.

Foto: Pexels

Najväčšou výzvou je pre Amazonský prales globálne otepľovanie, pretože spolu s vyschnutou pôdou prichádzajú častejšie a početnejšie požiare. „Teploty stúpajú veľmi rýchlo. Aj keď je pravdepodobné, že Amazónia je v skutočnosti oveľa odolnejšia, nevieme jednoznačne povedať, do akej miery. A nemôžeme si dovoliť otestovať to tým, že systém posunieme za rizikovú hranicu,“ vysvetlila docentka globálnej ekológie lesa Adriane Esquivel-Muelbert.

Prales, ktorý existuje podľa vedcov už minimálne 55 miliónov rokov, bojuje so stratou ekosystému. Od začiatku tohto storočia, teda za menej ako 25 rokov, až 75 percent ekosystémov začalo strácať životaschopnosť. Najhoršie sú na tom oblasti v blízkosti ľudí.

Uložiť článok

Najnovšie články