aktuálna správa
Zmluvu ešte musí ratifikovať prezidentka.

Poslanci ukončili rokovanie o zmluve o obrannej spolupráci medzi SR a USA ešte v utorok v noci. O skončení diskusie rozhodli poslanci hlasovaním skôr, ako vystúpili všetci prihlásení rečníci. Dôvodom bolo pokračujúce narúšanie priebehu rokovania poslancami ĽSNS. Národná rada SR dnes v rokovaní pokračovala.

O zmluve dnes mali poslanci hlasovať o 11-tej hodine, napokon sa o dohode hlasovalo približne o trištvrte hodinu neskôr. Aj napriek viacerým potyčkám a kontroverziám, ktoré sa udiali ešte v utorok, parlament hlasoval za obrannú dohodu s USA. Utorkové udalosti v parlamente však spôsobili diplomatický škandál.

Za dohodu hlasovalo 79 poslancov, proti bolo 60 poslancov. Hlasovania sa zdržal len 1 poslanec z prítomných 140 poslancov.

Cirkus a diplomatický škandál

Cirkus v parlamente spôsobil, že veľvyslanectvo Ukrajiny v SR žiada ospravedlnenie za dehonestujúce správanie sa viacerých poslancov ĽSNS k vlajke Ukrajiny. Veľvyslanectvo zároveň ich správanie odsudzuje. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) už avizoval, že SR sa Ukrajine ospravedlní diplomatickou cestou. Veľvyslanectvo aj Korčok o tom informovali na sociálnej sieti.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Peter Krúpa (ĽSNS) a Andrej Medvecký sa v utorok (8. 2.) pred začiatkom diskusie o obrannej dohode v parlamente postavili k rečníckemu pultu aj so slovenskou vlajkou. Následne k pultu prišli aj Jana Bittó Cigániková a Miroslav Žiak (obaja SaS) s ukrajinskou vlajkou. Poslanci sa pri pulte začali navzájom oblievať vodou. Vodou poslanci ĽSNS oblievali aj ukrajinskú vlajku a ďalší poslanci ĽSNS nakoniec štátny symbol Ukrajiny poslancom SaS vytrhli z rúk.

Zmluvu ešte musí ratifikovať prezidentka

Slovenská republika a Spojené štáty zmluvu podpísali vo štvrtok (3. 2.) večer (v noci na piatok SEČ). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Zmluvu ešte musí ratifikovať prezidentka Čaputová.

Foto: TASR/AP

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporila.

Uložiť článok

Najnovšie články