Určite ste aj vy zachytili ohromný incident, ktorý sa odohral v aukčnej sieni predajcu umenia a galérie Sotheby’s. V skratke išlo o to, že pouličný umelec Banksy opäť obhájil svoje typické stanovisko, ktoré tvrdí, že jeho tvorba nie je na predaj. Je zadarmo a pre všetkých. Jeho obraz sa vydražil za milión libier a následne sa sám skartoval. Videom z tejto šokujúcej udalosti sa Banksy pochválil aj na svojom Instagrame.
Tu informoval, že pred rokmi do diela zabudoval skartovačku. A to pre prípad, že by niekedy išlo do aukcie. Svoje konanie obhájil Picassovym citátom: “Aj potreba ničiť je kreatívnou potrebou.” Titulky médií následne zaplnili slová o tom, ako Banksy týmto činom zdvojnásobil hodnotu obrazu. Samozrejme sa však objavili aj tvrdenia, ktoré spochybňovali autentickosť celej udalosti.
Slávny umelec sa teraz pochválil dlhším zostrihom videa, na ktorom môžeme vidieť proces za vznikom skartovaného obrazu. Predĺženú verziu dokonca obohatil aj o priznanie, že veci nešli presne tak, ako plánoval. Na skúškach vraj vždy išlo všetko hladko a pôvodne bolo jeho zámerom, aby sa obraz skartoval celý. To sa však nepodarilo a žena, ktorá za obraz zaplatila, sa rozhodla si ho ponechať.
A to zo zrejmých dôvodov. Podľa jej slov má teraz doma vlastný kus histórie umenia. Po incidente sa galéria Sotheby’s rozhodla dielo premenovať, a tak sa z Dievčatka s balónom stalo Láska je v koši (alebo v pôvodnom znení Love is in the Bin). Alex Branczik, riaditeľ Sotheby’s pre európsky trh po incidente povedal: “Vyzerá to tak, že nás Banksy dostal”. Neskôr dodal, že skartovaný obraz je prvým umeleckým dielom, ktoré vzniklo priamo počas aukcie.
independent.co.uk
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september
Lukáš ukazuje, ako cestovať lowcost: Chorvátsko je v letnej sezóne drahé, odporúčam Albánsko či Gruzínsko
Navštívili sme rozárium, ktoré je unikátom: Je zadarmo a ruže ako tam nikde inde na Slovensku nenájdete
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete














Nahlásiť chybu v článku