Informovala o tom v pondelok stanica BBC. Vescovo strávil štyri hodiny skúmaním priekopy, pričom objavil nové morské druhy, ako aj plastový odpad na morskom dne. Ide o tretí prípad, keď ľudstvo dosiahlo na tento najextrémnejší bod morských hlbočín.
Prvý ponor na dno Mariánskej priekopy uskutočnili v roku 1960 americký vojak Don Walsh a švajčiarsky inžinier Jacques Piccard v ponornej kabíne s názvom Trieste. Druhý raz sa tam dostal americký filmový režisér James Cameron, ktorý koncom roka 2012 uskutočnil sólový zostup.
Vescovo dosiahol 1. mája rekordnú hĺbku 10.927 metrov. Jeho tím uskutočnil celkovo päť ponorov k morskému dnu, pričom použil aj robotické pristávacie telesá. Tím tvrdí, že objavil štyri nové druhy kôrovcov a zaznamenal existenciu niekoľkých ďalších tvorov v extrémnych hĺbkach.
Projekt bol financovaný Vescovom, súkromným investorom, ktorý predtým pokoril aj najvyššie vrchy všetkých svetadielov. Plavidlo s dĺžkou štyri metre postavila spoločnosť Triton Submarines a môže byť opakovateľne využité.
Jeho jadro tvorí deväť centimetrov hrubý titánový trup, ktorý môže pojať dve osoby. Plavidlo na dne oceánu odoláva tlaku, ktorý sa rovná hmotnosti 50 lietadiel typu Jumbo Jet na jednu osobu.
Zrezanú kožu prišíval na tváre, topila sa v hnise, stál pri prvej plastike penisu: Chirurg experimentoval s obeťami vojny
ANKETA: Nemá to tu čo robiť. Pýtali sme sa Slovákov, či nakupujú v ruskom reťazci MERE a čo si o ňom myslia
Odborníčka na dýchanie Petra Gaul: 60 až 80 % z nás nedýcha správne. Čo bude platiť večne, sú 3 zásady
Najslávnejšia krádež v histórii umenia. Mona Lisa zmizla na dva roky z Louvru, podozrivý bol aj Picasso
Na Slovensku otvorili unikátny obchod: Za pár eur tu nakúpite veci, ktoré inde zrejme nenájdete, čaká na vás aj prekvapenie
Za obed som platila 2 eurá: Bola som 21 dní v top exotickej destinácii a zapisovala si výdavky. Cena dovolenky ma šokovala
Pri natáčaní Priateľov strčil jazyk do úst Rachel a Monike. Jean-Claude Van Damme si vyslúžil prezývku „Van Zúfalec“
Kričal, že nechce zomrieť a vbehol do lesa: Zmiznutie Larsa Mittanka v Bulharsku sledujú milióny ľudí, hľadajú ho už 11 rokov
Namiesto 40 € vám stačí aj 7 €: Boli sme v Chorvátsku mimo hlavnej sezóny. Ceny pri tomto klesali, máme pre vás tajné tipy
Skutočná pravda o Matke Tereze: Chorým nedávala lieky, chcela, aby trpeli. Rakovinu tíšila maximálne aspirínom












Nahlásiť chybu v článku