Foto: Steve Evans from Citizen of the World [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Svoju sťažnosť v pondelok oficiálne odovzdajú Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve.

Skupina pôvodných obyvateľov Austrálie podáva sťažnosť na vládu v Canberre, ktorú viní, že svojou nečinnosťou pri prijímaní opatrení proti zmene klímy porušila ich ľudské práva, pričom ohrozila ich kultúru a domovinu predkov. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Petíciu podáva osem obyvateľov Ostrovov Torresovho prielivu, ktoré patria pod austrálsky štát Queensland. Podporujú ich aj právnici mimovládnej neziskovej organizácie ClientEarth.

Sťažovatelia vo svojom vyhlásení uviedli, že „prílivy sú každý rok vyššie, zaplavujú domy, pozemky a významné kultúrne pamiatky“. Rastúce teploty morí podľa nich ohrozujú stav morského ekosystému v okolí ostrovov, spôsobujú odfarbovanie koralov a okysľovanie oceánu.

Vidíme tento vplyv na našu krajinu a na sociálne a emocionálne blaho našich komunít, ktoré sa hlásia ku svojej kultúre a tradíciám,“ uviedol Kabay Tamu, jeden z predkladateľov petície.

Ostrovania ďalej obvinili austrálsku vládu z toho, že neprijala nijaké opatrenia na splnenie svojho cieľa týkajúceho sa zníženia emisií skleníkových plynov a naďalej presadzuje záujmy priemyslu viazaného na fosílne palivá.

„Zmena klímy je v podstate otázkou ľudských práv,“ povedala Sophie Marjanacová, ktorá je v kauze hlavnou advokátkou. Austrália podľa nej naďalej zlyháva v budovaní infraštruktúry na ochranu ostrovov, ako aj v prijímaní opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov, čo „predstavuje jasné porušenie práv ostrovanov na kultúru, rodinu a život“.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )