Foto: Pixabay

Po pozitívnych vyhliadkach v súčasnosti počet extrémne chudobných rastie.

Napriek tomu, že žijeme v modernom svete 21. storočia, v niektorých krajinách vládne chudoba, ktorú si možno ani nevieme predstaviť. Čísla sú naozaj desivé a extrémna chudoba sa sústreďuje najmä na krajiny Ázie a Afriky. 

Rok 2015 bol rekordný v počte ľudí spadajúcich do kategórie extrémne chudobných. Ich počet sa vyšplhal na neuveriteľných 736 miliónov. Ešte viac znepokojivý je fakt, že až polovica, 368 miliónov z nich, žije iba v piatich krajinách sveta.

Foto: Pixabay

Vzhľadom na fakt, že sa na svete nachádza 195 krajín, je tento údaj naozaj alarmujúci. Krajiny s najväčším percentom chudoby sa navyše nachádzajú iba v Južnej Ázii alebo subsaharskej Afrike. India má najvyšší počet chudobných a to 24%. Za ňou nasleduje Nigéria s 12%, Konžská demokratická republika 7%, Etiópia 4% a Bangladéš s 3% extrémne chudobných obyvateľov.

Do kategórie extrémne chudobných sa zaraďujú ľudia, ktorí musia denne vyžiť s menej ako 1,66 eur (1,9 dolárov). Svetová banka sa snaží voči tejto skutočnosti snaží zakročiť. Vytvorila plán, pomocou ktorého chce do roku 2030 znížiť ich počet na menej ako tri percentá.

V rokoch medzi 1990 a 2015 sa extrémna miera chudoby znížila v priemere o percento ročne. Klesla teda z 36% na 10%. Vyzerá to síce ako obrovský pokrok, no v rokoch 2013-2015 sa tento proces spomalil natoľko, že v tomto období sa ich počet zmenšil iba o jedno percento.

Foto: Pixabay

Je to stále horšie

Aj napriek týmto relatívne pozitívnym výsledkom zostáva realitou, že sa v súčasnosti tento stav iba zhoršuje. A to aj v dôsledku politických prevratov či vojnových konfliktov. V krajinách subsaharskej Afriky momentálne počet extrémne chudobných iba narastá.

V roku 2015 viac ako štvrtina svetovej populácie musela prežiť iba z 2,79 eur (3,20 dolárov) na deň a takmer polovica sveta žila iba zo 4,8 eur (5,50 dolárov) na deň. Tieto štatistiky sú teda naozaj znepokojivé aj vzhľadom na obrovské rozdiely medzi extrémnou chudobou na druhej strane, bohatou triedou.

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy