Foto: Pexels

Viac ako polovica detí sveta nemá dnes dôvod oslavovať. Vy im ho však môžete dať.

Dnes, 1. júna, budeme na Slovensku oslavovať Medzinárodný deň detí. Rovnakej pocte sa dostane i deťom a mládeži v desiatkach ďalších krajín našej planéty. V niektorých oblastiach sveta však na oslavu Medzinárodného dňa detí niet dôvodu. Podľa správy medzinárodnej organizácie Save The Children totiž viac ako polovica detí sveta ohrozuje chudoba, vojenské konflikty či diskriminácia. Pomôcť im však môžete vy.

Viac než polovicu detí sveta, teda vyše 1,2 miliardy, ohrozuje chudoba, vojenské konflikty alebo diskriminácia. Uvádza sa to v najnovšej, v stredu zverejnenej správe medzinárodnej organizácie Save the Children, z ktorej vo štvrtok citovala agentúra DPA. Organizácia podporuje deti v rozvojových krajinách.

Keeping Busy in Rwanda’s Kiziba Camp

Organizácia so sídlom v Londýne, ktorá správu zverejnila pred piatkovým medzinárodným dňom detí (MDD), tvrdí, že viac než 153 miliónov detí žije v krajinách, kde čelia všetkým trom uvedeným hrozbám. Od vlaňajška sa situácia detí zlepšila v 95 zo 175 krajín, avšak v približne 40 štátoch sa podmienky pre ne naopak výrazne zhoršili. Index predmetnej organizácie skúma udalosti, ktoré „okrádajú deti o detstvo“, vrátane podvýživy, skorého tehotenstva, vylúčenia zo vzdelávacieho procesu, detskej práce, nútených sobášov či extrémneho násilia.

#43 Children Faces: Alone among the ruins... | Jaipur | India

Najlepšie podmienky pre život majú deti v Singapure, Slovinsku, Nórsku, Fínsku a Švédsku, uvádza sa v správe Save the Children. Medzi posledné krajiny v tomto hodnotení patria štáty západnej a centrálnej Afriky, pričom posledné miesto patrí Nigeru. Organizácia tiež uvádza, že 240 miliónov detí žije v krajinách postihnutých vojnovými konfliktami a nestabilnou situáciou. 30 percent krajín zahrnutých na indexe je charakteristických diskrimináciou dievčat.

Aké sú možnosti pomôcť?

Prostredníctvom organizácie Save The Children môžete deťom, ktoré sa na dennodennej báze potýkajú s extrémnou chudobou, vojenskými konfliktmi či diskrimináciou veľmi jednoducho i vy. Na stránke savethechildren.com nájdete možnosť kúpiť konkrétnemu dieťaťu malý darček. Často je to napríklad koza či ovca, ktoré zlepšia životnú situáciu celej rodine, lopta na hranie, deky, lieky, učebné pomôcky, no napríklad i siete proti komárom a muchám tse tse, prenášajúcim smrteľne nebezpečné choroby.

Hawa Abdi Centre for Internally Displaced Somalis

Pozri aj: Deti z rôznych vrstiev a kútov sveta ukázali svoje obľúbené hračky. Výsledok prinúti nás všetkých zamyslieť sa

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy