„Mnohí si myslia, že ak budú jazdiť na čo najnižších otáčkach, automaticky tým znížia spotrebu,“ hovorí.
Nižšie otáčky však nemusia vždy znamenať úsporu.
„Ak napríklad idete do kopca na príliš nízkych otáčkach, motor sa trápi a spotreba môže byť naopak vyššia. Samozrejme, ak to niekto zbytočne „hrotí” a jazdí ako pilot rely, aj to sa odrazí na väčšej spotrebe…” hovorí a dodáva:
Vo všeobecnosti teda platí jednoduché pravidlo – nemať na plyne príliš ťažkú nohu.
Na záver mechanik prezradil, kde naše peniaze na benzínových pumpách zhoria úplne najrýchlejšie.
Kde míňame najviac?
„Je to zvyk jazdiť po meste úplne všade – aj na veľmi krátke vzdialenosti,“ vysvetľuje automechanik.
Príkladom sú bežné situácie, ako cesta do obchodu vzdialeného len 700 metrov, presun na pracovisko 500 metrov od domu alebo odnášanie detí do školy, ktorá sa nachádza len 300 metrov od bydliska.

Dodáva: „Teraz, keď je už teplejšie a dá sa pohybovať pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou, oplatí sa zvážiť, či je auto vždy nevyhnutné. Ak jazdíte pravidelne, skúste si položiť otázku, či danú trasu nejde absolvovať inak.“
Práve krátke mestské presuny totiž spôsobujú najvyššiu spotrebu paliva.
„Keď sa vydáte po diaľnici alebo “okreskách” na polhodinovú či hodinovú cestu, spotreba je výrazne nižšia než pri krátkych jazdách po meste. Na záver si teda dovolím malé rypnutie: chôdza je predsa nielen úspornejšia, ale aj zdravšia,“ uzatvára remeselník.
Ak vám tento článok niečo dal, odmeňte ho. Nie lajkom, ale podporou. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:
- 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom
Boli sme na kúpalisku za 12 €: Plavecký bazén zatarasili ležadlom, nafukovacia atrakcia ležala v tráve
Lieky si v nočnej hodine v lekárni nekúpite: Video Kobielskeho nahnevalo Slovákov, BSK aj Dr. Max reagujú
Odborník na maloobchod: Vlna prepúšťania a zatvárania obchodov porastie, Slovensko zaplavujú diskonty
James žije na Slovensku už 27 rokov: Zabíjačka je moja obľúbená tradícia, ceny začínajú byť nepríjemné
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi














Nahlásiť chybu v článku