Foto: ESO

Ak sa vám už v hlave kumulujú sci-fi námety, pokojne sa nimi pochváľte v komentároch.

Vedci študovali čerstvo napadnutý sneh na Antarktíde a zistili, že sa tu nachádza izotop železa aký poznáme len v hviezdnom prachu. Podľa všetkého sa tu prach objavil len prednedávnom. Tento objav by nám podľa portálu Science Alert mohol povedať viac o histórii hviezdnych výbuchov v blízkom „susedstve“ našej planéty.

Článok pokračuje pod videom ↓

To, že kozmický prach putuje na našu planétu neustále, už dávno vieme. Niekedy sú tieto čiastočky miliardy rokov staré, čo im naozaj dodáva na záhadnosti. Keďže Antarktída je jedno z najmenej dotknutých miest na Zemi, je zároveň ideálnou pôdou pre zber a skúmanie takéhoto prachu. Hľadanie izotopov, ktoré nepochádzajú z našej planéty je tu teda omnoho jednoduchšie.

Je nesmierne starý

V tomto prípade vedci objavili zvláštny izotop železa zvaný 60Fe, čo je jedna z mnohých rádioaktívnych verzií železa. Podobný prach sa už v minulosti našiel na morskom dne, pričom jeho vek bol odhadnutý na niečo medzi 3,2 až 1,7 milióna rokov. Tento fakt pritom naznačuje, že v danom časovom úseku vybuchla v bezprostrednej zemskej blízkosti supernova a toto sú jej pozostatky.

Unsplash

Ak sa však zmieňovaný izotop našiel v antarktickom snehu, znamená to, že tu pristál niekedy v období posledných 20 rokov. Prítomnosť tohto izotopu napovedá, že astrofyzikálny obraz, ktorý o vesmíre máme, nemusí byť tak ďaleko od pravdy. Aj keď veda nemá rada podobné vety, je nutné pochopiť, že vesmír je veľmi komplexným miestom, o ktorom toho stále vieme príliš málo. Populárne tvrdenie však hovorí, že o vesmíre vieme stále viac ako napríklad o ľudskej mysli.

O čo teda presne ide, nám povie až nachádzajúci výskum, ktorého výsledky sú už teraz vzrušujúce. Súčasná štúdia zahŕňa analýzu 500 kilogramov snehu, ktorý bol na Antarktíde odobraný a bezpečne prevezený do Nemecka. Tu sa nachádza jedno z dvoch miest na Zemi, kde je možné previesť podobnú analýzu. Aj keď si na výsledky budeme musieť počkať, vedci už teraz vedia s istotou povedať, že zmieňovaný izotop je medzihviezdneho pôvodu. Čím viac toho budeme vedieť o histórii výbuchov supernovy v našom okolí, tým lepšie budeme rozumieť vesmíru, ktorý nás obklopuje.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články