Foto: ESO

Ak sa vám už v hlave kumulujú sci-fi námety, pokojne sa nimi pochváľte v komentároch.

Vedci študovali čerstvo napadnutý sneh na Antarktíde a zistili, že sa tu nachádza izotop železa aký poznáme len v hviezdnom prachu. Podľa všetkého sa tu prach objavil len prednedávnom. Tento objav by nám podľa portálu Science Alert mohol povedať viac o histórii hviezdnych výbuchov v blízkom „susedstve“ našej planéty.

To, že kozmický prach putuje na našu planétu neustále, už dávno vieme. Niekedy sú tieto čiastočky miliardy rokov staré, čo im naozaj dodáva na záhadnosti. Keďže Antarktída je jedno z najmenej dotknutých miest na Zemi, je zároveň ideálnou pôdou pre zber a skúmanie takéhoto prachu. Hľadanie izotopov, ktoré nepochádzajú z našej planéty je tu teda omnoho jednoduchšie.

Je nesmierne starý

V tomto prípade vedci objavili zvláštny izotop železa zvaný 60Fe, čo je jedna z mnohých rádioaktívnych verzií železa. Podobný prach sa už v minulosti našiel na morskom dne, pričom jeho vek bol odhadnutý na niečo medzi 3,2 až 1,7 milióna rokov. Tento fakt pritom naznačuje, že v danom časovom úseku vybuchla v bezprostrednej zemskej blízkosti supernova a toto sú jej pozostatky.

Unsplash

Ak sa však zmieňovaný izotop našiel v antarktickom snehu, znamená to, že tu pristál niekedy v období posledných 20 rokov. Prítomnosť tohto izotopu napovedá, že astrofyzikálny obraz, ktorý o vesmíre máme, nemusí byť tak ďaleko od pravdy. Aj keď veda nemá rada podobné vety, je nutné pochopiť, že vesmír je veľmi komplexným miestom, o ktorom toho stále vieme príliš málo. Populárne tvrdenie však hovorí, že o vesmíre vieme stále viac ako napríklad o ľudskej mysli.

O čo teda presne ide, nám povie až nachádzajúci výskum, ktorého výsledky sú už teraz vzrušujúce. Súčasná štúdia zahŕňa analýzu 500 kilogramov snehu, ktorý bol na Antarktíde odobraný a bezpečne prevezený do Nemecka. Tu sa nachádza jedno z dvoch miest na Zemi, kde je možné previesť podobnú analýzu. Aj keď si na výsledky budeme musieť počkať, vedci už teraz vedia s istotou povedať, že zmieňovaný izotop je medzihviezdneho pôvodu. Čím viac toho budeme vedieť o histórii výbuchov supernovy v našom okolí, tým lepšie budeme rozumieť vesmíru, ktorý nás obklopuje.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )