Foto: Unsplash

Tohtoročný júl bol vyhodnotený ako najteplejší mesiac vôbec.

Vlny tepla sa neprehnali len Európou a Spojenými štátmi americkými. Trpí celý svet a to dokonca aj na miestach, kde by sme to možno nečakali. Roztopené Grónsko bolo prvým tohtoročným varovaním, no príroda má ešte stále zdvihnutý prst. Ako píše portál Unilad, na Aljaške sa totiž roztopil všetok ľad.

Priemerná teplota na Aljaške bola v júli 14,5°C, čo je len o čosi viac ako v júli 2004, ktorý bol predošlým najteplejším mesiacom. Čoraz vyššie teploty zvyšujú aj riziko požiarov, aké môžeme v súčasnosti pozorovať na Sibíri. Podľa National Weather Service sa pritom nikde v okolí 240 kilometrov nenachádza žiadny morský ľad.

Krajina zažíva nádherné leto

To však vôbec nie je dobre. Podľa vedcov je takáto situácia neslýchaná. Berignovo more, ktoré rozdeľuje Aljašku a Rusko je totiž celkom bez ľadu. Júl 2019 bol pritom už dvanásty mesiac v poradí, počas ktorého boli teploty vyššie ako je priemer každý deň. Spomedzi desiatich najteplejších mesiacov na Aljaške sa až sedem z nich objavilo medzi rokom 2004 a súčasnosťou. Podľa vedcov sa ďaleký sever našej planéty otepľuje až dvakrát rýchlejšie ako zbytok planéty. Toto však neznamená, že čím sme ďalej, tým viac „sme v suchu“.

Unsplash

Práve naopak. Ak chceme na tejto planéte zachovať obývateľné podmienky, musíme udržať balans, ktorý je viac než zjavne narušený. Keby sa objavila vlna tepla raz za čas, mohli by sme hovoriť o náhodnej udalosti, no keďže sa privysoké teploty objavujú v poradí  rok čo rok, hovoríme o pravidle. Aljaška mala kedysi priemernú teplotu pod bodom mrazu, no v súčasnosti už je v plusových hodnotách.

Podľa vedcov je veľmi ťažké predpokladať, čo sa bude diať ďalej, no situácia je veľmi zlá, pretože podobný scenár sme čakali až o 30 či 40 rokov. Tisícky ľudí sa musia kvôli týmto podmienkam presídliť, zatiaľ čo zvieratá, ako napríklad mrože, sú veľmi ohrozené, keďže ich prežitie závisí aj od ľadu. Veľryby a lososy už na tieto podmieky doplácajú smrťou.

unilad.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )