Foto: Screenshot youtube.com (Instituto Socioambiental)

O Brazílii sa v posledných mesiacoch píše veľa.

Žiaľ, stala sa obrazom toho, čo dokáže ľudská chamtivosť a nerozvážnosť. Vláda by mala slúžiť svojim občanom a snažiť sa o to, aby sa mali čo najlepšie. V Brazílii, a nielen tam, sa však momentálne deje pravý opak. Ako uvádza portál LadBible, amazonské kmene sa už nedokážu len tak prizerať a rozhodli sa spojiť sily, aby tak bojovali proti rozhodnutiam brazílskej vlády.

Niekdajší nepriatelia spojili sily

Azda najpálčivejším a najviac diskutovaným problémom Brazílie sú momentálne požiare, ktorých za posledných niekoľko dní vypukli tisícky. Spôsobené boli zámerne a zatiaľ čo vláda sa len nečinne prizerá tomu, ako pľúca Zeme horia, domorodé kmene žijúce v pralesoch sa rozhodli, že to nenechajú len tak a spoja svoje sily. Aby toho nebolo málo, o domov ich oberajú nielen plamene, ale aj kruté odlesňovanie. Preto kmene, ktoré kedysi bojovali proti sebe, našli spoločného nepriateľa, a to brazílsku vládu.

Otázky ťažby a využívania pesticídov

Požiare a postoj brazílskej vlády k tomuto problému vyvoláva v posledných týždňoch mnoho otáznikov. Pýtajú sa nielen okolité krajiny, ale aj domorodé kmene. Trápia ich najmä otázky týkajúce sa ťažby v ich domovoch, ale aj využívanie pesticídov, ktoré znečisťujú miestne rieky. Tie sú totiž v pralese ich hlavným zdrojom vody.

Stretnutie kmeňov sa odohralo v dedine Kubenkokre a zúčastnili sa ho predstavitelia 14 kmeňov z oblasti Xingu. Táto oblasť tvorí značnú časť pralesa, žiaľ, ako uvádza BBC News Brasil, od januára do júna tohto roka bolo len v tejto oblasti zničených závratných 69 000 hektárov pralesa.

Všetko pre záchranu pralesa

Pre BBC New Brasil sa vyjadril aj Mudjire Kayapó, jeden z predstaviteľov zúčastnených kmeňov a hovorí, že domorodci majú jediného spoločného nepriateľa a tým je brazílska vláda, prezident na jej čele a ľudia, ktorí nie sú domorodcami a predsa si robia nároky na pôdu, domovy a lesy patriace domorodcom. Dodáva, že medzi domorodými kmeňmi vždy vládlo napätie, teraz však majú spoločný cieľ, pre ktorý sú ochotní sa spojiť. Pre záchranu amazonského pralesa sú kmene odhodlané urobiť všetko, čo bude v ich silách.

Miesto, kde budú vyrastať ďalšie generácie

manifeste kmene prehlásili, že podľa brazílskej vlády viac domorodci svoje územia nepotrebujú, prales sa však do značnej miery podieľa na udržaní klímy a kmene urobia všetko pre to, aby sa z lesov nestali diaľnice, farmy, priehrady a miesta, na ktorých po ťažbe neostalo nič. Aj keď je Amazonka dôležitá pre svet, je najmä domovom mnohých kmeňov, ktoré si zaslúžia pokoj a miesto, kde budú žiť a vyrastať aj ďalšie generácie bez toho, aby museli neustále čeliť pocitu hrozby.

ladbible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )