Foto: Madridčanka

Cena potravín sa veľmi zvýšila, vrátane všetkých vecí, aj vajec. (smiech) Čo som si však všimla počas sviatkov v Bratislave, že ak chcete ísť ako partia kamarátov niekam von na jedlo a podobne, tak proste nedokážete minúť málo peňazí. Než to v Madride, ak viete kam máte ísť, dokážete za 20 eur na večer čo to zjesť, ochutnať viacero vecí, zároveň aj niečo popiť. Je tu teda veľmi široký výber a to, že je niečo lacné, neznamená, že je to nekvalitné alebo fastfood.

Čo sa týka kultúry, ceny sú asi podobné ako všade. Nájdete podujatia do 10 eur, ale za lepší muzikál v divadle si zaplatíte aj do 50 eur. Sprevádzaním sa dá zarobiť rovnako, ako inou prácou, aj veľmi veľa, aj málo. Hlavná sezóna je najmä na jeseň a na jar, počas tých mesiacov si človek dokáže zarobiť tak, že po zvyšok roka môže oddychovať. Je to totiž veľmi nárazová práca.

San Isidro, foto: Madridčanka

Počas hlavnej sezóny strávim pokojne aj 40 hodín týždenne na nohách, niekoľkokrát aj dlho do noci, ale potom si človek oddýchne. Je to kolísavé.

Existuje nejaká základná chyba, ktorú robia zahraniční turisti v Madride?

Že si chcú dať paellu a sangriu na Plaza Mayor. Čo sa týka paelly, ide vlastne o tradičný pokrm s ryžou. Sangria je tradičný nápoj z ovocia, vína a limonády, no ak sa ľudia rozhodnú jesť a piť to na Plaza Mayor, ide len o turistické pasce. Každý totiž príde do Madridu a chce jesť len tradičné jedlo, paradoxne, paella nie je ani typický pokrm pre Madrid, ale pre Valenciu. Pokiaľ ide o sangriu, je to teda alkoholický nápoj, ktorého príprava trvá veľmi dlho a viem, že množstvo barov na týchto vychytených miestach si určite domácu sangriu nerobia.

Spomeniete si na nejaké nezvyčajné príhody, ktoré sa vám počas rokov sprevádzania stali?

Išla som ráno okolo 9:00 do hotela pre dohodnutú skupinku 8 chlapov. Tí mi však povedali, že je ich len sedem a jeden je nezvestný, že nedošiel v noci na hotel. Boli v meste a niečo popili, nuž sme ho ráno teda začali hľadať a riešiť, kde je. Potom mi ukázali fotku, ktorú im poslal povedzme z masážneho centra. To bolo vážne a zároveň vtipné, neskôr sa pripojil k nám.

Výhľad Cuenca, foto: Madridčanka

Raz nám zase neprišiel odvoz, ktorý bol omylom objednaný o mesiac neskôr. Musela som teda o 7:00 ráno zháňať taxíky a autá pre 30 ľudí.

Akí sú Madridčania v porovnaní napríklad s Bratislavčanmi?

Či už Madridčania v porovnaní s Bratislavčanmi, alebo všeobecne Španieli so Slovákmi, sú omnoho veselší,  otvorenejší a usmievavejší. Život berú viac s nadhľadom. Je bežné, že si pokecajú aj cudzí medzi sebou, automaticky si tykajú, čo tiež veľmi odchytávam, a je to vítané. Stalo sa mi však pri klientoch, že niektorí zareagovali prekvapivo, že čo si kvázi dovoľujem.

Picalagartos, foto: Madridčanka

Rozdiel je aj v tej psychickej pohode ľudí. Bratislavčania napríklad viac pozerajú na budúcnosť, čo je, samozrejme, aj veľmi pozitívne. Madridčan minie to, čo má a na konci mesiaca zistí, že zas nič nemá. Bratislavčania a Madridčania sú podobní v tom, že sú nafúkaní, teda aspoň také fámy o nás idú, keďže sú to hlavné mesta a ich obyvatelia všetko vedia, všetko majú a všade boli. (smiech)

Najnovšie články