Foto: Profimedia

Dvoch aktivistov následne v priestoroch galérie zadržali.

Environmentálni aktivisti hodili v piatok plechovky s paradajkovou polievkou na azda najslávnejší obraz maliara Vincenta van Gogha s názvom Slnečnice, ktorý je vystavený v britskej Národnej galérii v centre Londýna. Na sociálnych sieťach sa objavili videá z incidentu, informuje TASR na základe správy agentúr AFP a DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zoskupenie Just Stop Oil vo vyhlásení uviedlo, že dvaja demonštranti na protest proti fosílnym palivám hodili na obraz dve plechovky s rajčinovou polievkou a požadovali, aby britská vláda pozastavila všetky nové ropné a plynové projekty. K incidentu došlo o 11.00 h miestneho času (napoludnie SELČ), spresňuje AFP.

Aktivistov v priestoroch galérie zadržali

Dvoch aktivistov následne v priestoroch galérie zadržali. Rajčinová polievka znečistila sklenený ochranný povrch obrazu a časti zlatého rámu, spresňuje DPA. Bezpečnostná služba vzápätí eskortovala návštevníkov z miestnosti 43, kde sa obraz nachádza.

„Čo má väčšiu hodnotu, umenie, alebo život? Má to väčšiu hodnotu než potraviny? Väčšiu než spravodlivosť?“ uviedla pred Van Goghovým obrazom 21-ročná aktivistka Phoebe Plummerová z Londýna.

„Ste viac znepokojení kvôli ochrane obrazu, alebo záchrane našej planéty a ľudí?“ dodala.

Predstavitelia galérie uviedli, že maľba zostala nepoškodená a menšie škody vznikli len na ráme.

Najnovšie články