Foto: SITA/AP

Blíži sa chrípkové obdobie, ktoré nás vie potrápiť aj za bežných okolností.

V súčasnosti však ešte stále bojujeme s pandémiou koronavírusu a podozrievavo pozeráme na každého, kto si v našej blízkosti kýchne alebo zakašle. Ako teda odlíšiť koronavírus od chrípky?

Chrípkové obdobie je tento rok omnoho väčším strašiakom ako po minulé roky. Dôvodom je pretrvávajúca pandémia koronavírusu a neustále narastajúce počty nakazených. Obe ochorenia majú niekoľko príznakov spoločných, avšak je medzi nimi niekoľko zásadných rozdielov.

Ako informuje portál The Guardian, NHS vytvorilo prehľadný zoznam, na základe ktorého zistíte, či ide o obyčajné nachladnutie, chrípku alebo o koronavírus. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, ostaňte radšej v domácej izolácii a vyhýbajte sa osobnému kontaktu s inými ľuďmi.

Koronavírus

Najčastejším príznakom koronavírusu je zvýšená teplota, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 37,8°C. Človeka, ktorý sa nakazil koronavírusom, zvyčajne trápi aj pretrvávajúci suchý kašeľ a strata čuchu a chuti. Objaviť sa môžu ťažkosti s dýchaním, bolesti hlavy, hrdla, svalov a pocit vyčerpanosti a únavy. Človeka môže potrápiť aj nevoľnosť či hnačka, tieto príznaky sa však objavujú zriedkavo.

Foto: unsplash

Nachladnutie

Nachladnutie sa zvyčajne prejavuje upchatým nosom, bolesťou hrdla a svalov a kýchaním. Môže sa objaviť kašeľ a únava. Horúčka a bolesti hlavy sa pri nachladnutí objavujú len zriedkavo. NHS uvádza, že symptómy sa pri nachladnutí objavujú postupne, stupňujú sa a po niekoľkých dňoch zvyčajne odznejú.

Chrípka

Chrípka sa najčastejšie prejavuje horúčkou, suchým kašľom, bolesťami hlavy a celého tela a pocitom únavy a vyčerpanosti. Občas sa môže objaviť bolesť hrdla, upchatý nos a u detí hnačka. Človek, ktorý má chrípku zvyčajne nekýcha, môže sa mu však ťažšie dýchať. Príznaky sa zvyčajne objavujú náhle.

Foto: pixabay

Ako odlíšiť chrípku a nachladnutie od koronavírusu?

 • Horúčka: bežná je pri chrípke a pri koronavíruse, pri nachladnutísa zvyčajne nevyskytuje
 • Vyčerpanosť: vyskytuje sa najmä pri chrípke, pri nachladnutí a pri koronavíruse sa môže vyskytnúť, pociťuje ju však menej pacientov
 • Kašeľ: suchý kašeľ je častým príznakom pri všetkých troch ochoreniach, pri nachladnutí je však zvyčajne mierny
 • Strata čuchu a chuti: je častým príznakom pri koronavíruse, môže sa však vyskytnúť aj pri chrípke a nachladnutí
 • Kýchanie: pri koronavíruse ani pri chrípke sa nevyskytuje, je častým príznakom pri nachladnutí
 • Bolesti svalov a tela: vyskytujú sa najmä pri chrípke a nachladnutí, pri koronavíruse je to menej častý príznak
 • Upchatý nos: pri koronavíruse sa tento príznak neobjavuje, najčastejšie sa objavuje pri nachladnutí, pri chrípke menej často
 • Bolesť hrdla: najčastejšia je pri nachladnutí, môže sa však objaviť aj pri chrípke a koronavíruse
 • Hnačka: pri nachladnutí sa neobjavuje, pri koronavíruse veľmi zriedkavo, pri chrípke ňou občas trpia deti
 • Bolesti hlavy: pri nachladnutí sú veľmi zriedkavé, môžu sa však objaviť pri koronavíruse, pri chrípke sú bolesti hlavy časté
 • Ťažkosti s dýchaním: pri nachladnutí sa neobjavujú, môžu sa objaviť pri chrípke a koronavíruse

Ak máte podozrenie, že ide o koronavírus, nechoďte medzi ľudí, izolujte sa vo svojej domácnosti, informujte ľudí, s ktorými ste boli v posledných dňoch v kontakte a telefonicky sa informujte ohľadom ďalšieho postupu u svojho lekára, prípadne sa objednajte na testovanie cez stránku korona.gov.

0
Uložiť článok
Komentovať