Foto: TASR - Jaroslav Novák

Semafory, ktoré rozdeľovali okresy na rizikové a menej rizikové podľa počtu infikovaných, považuje premiér za nelogické.

Opatrenia sa už nebudú prijímať regionálne podľa semaforov, ale celoplošne. V mimoriadnej relácii televízie Joj to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Semafory, ktoré rozdeľovali okresy na rizikové a menej rizikové podľa počtu infikovaných, považuje premiér za nelogické.

„Toto hrajuškanie sa na semaforíky sme v tento deň skončili,“ uviedol Matovič. Opatrenia sa doposiaľ prijímali regionálne podľa farieb, a teda rizikovosti okresov.

Opatrenia sa sprísnia

Opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu, sa sprísnia. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb, ktorý hovoril aj o opätovnom zavedení núdzového stavu. Vyhlásiť ho má vláda, návrh má mať na stole v stredu 30. septembra.

Okrem toho ústredný krízový štáb rozhodol, že:

  • Hromadné podujatia budú od októbra zakázané. Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci, či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých test nebude starší ako 12 hodín.
  • Zakázať sa majú športové, kultúrne, firemné podujatia aj omše.
  • V obchodoch a obchodných domoch budú od októbra povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk.
  • Bude obmedzený aj počet osôb na prevádzku. Platiť bude desať štvorcových metrov na zákazníka. Opatrenia by mali kontrolovať zamestnanci obchodu či obchodného domu pri vstupe.
  • Otvorené budú môcť byť iba prevádzky verejného stravovania, kde sa sedí. Ich prevádzkový čas bude od 6.00 do 22.00 h. Povolený bude predaj jedla cez okienko a jeho rozvoz nonstop.
  • Rúško budú ľudia od októbra povinne nosiť v interiéri aj v exteriéri. V exteriéri bude povinné, ak sa stretnú ľudia nežijúci v spoločnej domácnosti a rozstupy medzi nimi budú menšie ako dva metre.
  • Školáci a študenti druhého stupňa základných škôl a na stredných školách budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.
  • Vysoké školy by mali zabezpečiť dištančnú formu štúdia a odchod študentov z internátov.
  • Domovy sociálnych služieb a nemocnice by mali zakázať návštevy s výnimkou ľudí v paliatívnej starostlivosti a v kritickom stave.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )