Foto: TASR/AP

Letecké spoločnosti zrušili stovky letov. Pandémia spomalila pohyb aj nad zemským povrchom.

Stav globálnej pandémie nového koronavírusu spôsobil vo svete bezprecedentnú situáciu. Viac ako 70 krajín sveta obmedzilo pohyb asi troch miliárd ľudí, štáty naprieč zemeguľou uzatvárajú svoje hranice a život v globalizovanom svete 21. storočia spomalil na minimum.

Článok pokračuje pod videom ↓

Výrazné bezpečnostné a preventívne obmedzenia pocítila ako prvá letecká doprava. Práve nekontrolované šírenie vírusu medzi jednotlivými krajinami a kontinentami bola prvotná výzva v boji s (v tom čase ešte len) epidémiou nového koronavírusu. Ľudstvo ju nezvládlo. Nasvedčuje tomu vznik nových ohnísk nákazy, ktoré Svetovú zdravotnícku organizáciu priviedli k vyhláseniu stavu globálnej pandémie. Vírus sa postupne presunul na Blízky východ a do Európy, potom plnou silou zasiahol Severnú Ameriku. USA tak už majú najviac potvrdených prípadov vo svete, Taliansko Čínu v počte nakazených prekoná v priebehu dnešného dňa.

Porovnanie leteckej dopravy vo svete medzi 23. februárom 2020 a 23. marcom 2020, foto: Reprofoto Flightradar24

O viac ako 40 % letov

V súvislosti so šírením koronavírusu sa tak nezastavil len život na zemskom povrchu, ale aj pohyb vo vzduchu. Na základe štatistických dát portálu FlightRadar24, ktorý sleduje a analyzuje leteckú dopravu vo svete sa počet letov v týchto dňoch v porovnaní s obdobím pred dvoma mesiacmi celosvetovo znížil o viac ako 40 %. Portál na svojich sociálnych sieťach Twitter či Facebook zverejňuje aj zaujímavé porovnania aktuálnej frekvencie leteckej dopravy vo svete.

Porovnanie transatlantickej leteckej dopravy medzi 27. marcom 2019 a 27. marcom 2020, foto: Reprofoto Flightradar24

Pokles leteckej dopravy možno registrovať po celom svete, veľmi výrazný je však napríklad v Európe. Ako informovala TASR na základe vyjadrení britskej spoločnosti OAG, počet letov v Európe klesol počas tohto týždňa v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 o 60 %, čo predstavuje približne 92-tisíc leteckých liniek. Podľa údajov OAG na Blízkom východe klesli lety o 45 % a v ázijsko-tichomorskom regióne sa znížili o 30 %. Pokles v leteckej doprave má pritom vplyv na presnosť meteorologických predpovedí.

Porovnanie leteckej dopravy v Európe medzi 18. marcom 2019 a 18. marcom 2020, foto: Reprofoto Flightradar24
Porovnanie leteckej dopravy na Blízkom východe medzi 25. februárom 2020 a 25. marcom 2020, foto: Reprofoto Flightradar24

Nelieta 50 spoločností

Letecké spoločnosti sa tak stali zrejme prvými ekonomickými obeťami pandémie. Ako sumarizuje portál Business Insider, celosvetovo muselo pre aktuálnu situáciu zastaviť svoje lety minimálne 55 leteckých spoločností. Výnimkou nie sú nízkonákladové spoločnosti Wizz Air, Ryanair a ich dcérska spoločnosť Laudamotion, ktoré sa stali v posledných rokoch hlavnými dopravcami bežných turistov v Európe. Kedy sa situácia začne vracať do normálu, dnes nevie predpovedať nikto.

Porovnanie frekvencie letov spoločností easyJet, WizzAir, Ryanair, Norwegian (26. február 2020 a 26. marec 2020), foto: Reprofoto Flightradar24
Uložiť článok

Najnovšie články