Ilustračná snímka: Unsplash

Kde potrebujeme lodičky so zavretou špičkou a kedy nie je vhodné sako?

Dress-code je súbor pravidiel, ktoré určujú, na ktoré príležitosti sa hodí vytiahnuť určité kúsky oblečenia.

Určuje tak hranicu medzi formálnym stretnutím, oslavou narodenín či vychádzkovým oblečením. Viete ale, aký je rozdiel medzi Business Formal a Business Casual? Overte si svoje schopnosti v našom dnešnom kvíze.

Ak sa vám tento kvíz páčil, nezabudnite si vyskúšať aj ďalšie v našej sekcii.

Ak sa na pozvánke píše “Smart Casual”, ktorý kúsok oblečenia by ste si NEmali obliecť?

Foto: Unsplash

Najlepšie je na podobnú príležitosť vynechať práve rifle. Výrazné šperky či sako inej farby ako čiernej sa považuje za akceptovateľnú formu dodržania dress-code. Pokiaľ nemáte inú možnosť, môžete siahnuť po tmavých, nepotrhaných rifliach, ale spoločensky prijateľnejšie je sa im úplne vyvarovať.

Ak máte na pracovné stretnutie prísť v “Business Formal”, z ktorých kúskov oblečenia by ste ako žena mali vyberať?

Na podobnú príležitosť si môžete zvoliť nohavicový i sukňový kostým, pokiaľ siahnete po šatách, potrebujete k nim sako v rovnakej farbe.

Čo znamená pojem “Dressy Casual”?

Foto: Unsplash

Pri "Dressy Casual" by ste sa mali vyvarovať teniskám, tričkám s potlačou či športovému oblečeniu. Siahnuť ale môžete po blúzkach, džínsoch, členkových topánkach či športovom saku.

Aké príležitosti spadajú pod “Semi Formal” dress-code?

Foto: Unsplash

Semi Formal sa hodí na neformálne svadby a podobné menej formálne príležitosti - patrí k dennému i večernému obliekaniu, a znamená oblek pre pána a krátke šaty či elegantný kostým pre dámu.

Aké oblečenie pre muža znamená “Casual” dress-code?

Foto: Unsplash

Casual znamená na neformálne, každodenné aktivity. Znamená to džínsy, košele, tenisky, svetre, saká i rifľové kostýmy. Nepatrí pod to športové oblečenie či tričko s nápismi.

Kde nepatrí “Black Tie” dress-code?

Foto: Unsplash

Black Tie sa nehodí na svadby, pokiaľ nejde o skutočne vážnu a formálnu udalosť. Je to preto, lebo Black Tie nepatrí na denné udalosti, má sa nosiť až večer po 6. hodine. V prípade večernej svadby si ho ale môžete pokojne obliecť.

Pri ktorých druhoch dress-code je vhodné obliecť si dlhé elegantné šaty?

Foto: Unsplash

Na Business Formal, Dressy Casual a Smart Casual dlhé róby a šaty nepatria.

Tento dress-code je vychádzkový na denné i večerné príležitosti (svadba). Pre muža znamená oblek, pre ženu krátke šaty či kostým. O ktorý dress-code sa jedná?

Foto: Unsplash

Aký je rozdiel medzi "Black Tie" a "White Tie"?

Foto: Unsplash

White Tie je najformálnejší, najspoločenskejší druh kostýmu - muž musí mať frak, bielu naškrobenú košeľu, vestu, biely motýlik a množstvo ďalších nutností (ako naríklad biely šál či manžetové gombíky). Pre ženy to znamená dlhú elegantnú róbu, tiaru či večerné rukavice. Black Tie je menej spoločenský a nosí sa hlavne na večerné udalosti.

Kedy by si žena nemala nechať oblečené rukavice?

Pri vítaní si žena vyzliekať rukavice nemusí, pokiaľ nejde o stretnutie s významnou osobou. Taktiež by si ich mala zložiť pri tancovaní a jedení.

Najnovšie články