Ilusttračná snímka: pxhere

Strata čuchu a chuti sa prepadla až na 17. miesto.

Na počiatku pandémie v roku 2020 sa rýchlo ukázalo, že symptómy, ako je suchý kašeľ, horúčka a strata čuchu, sú prejavy, ktoré napovedajú, že pacient má ochorenie COVID-19. S pribúdajúcimi variantmi však ochorenie mení aj svoje symptómy. Aké sú najčastejšie v prípade omikronu?  

Symptómy sa menia

Portál IFLScience sa pozrel na údaje portálu ZOE COVID study, ktorý pomáha sledovať priebeh pandémie. Už 480 miliónov správ ukázalo, ako sa vírus vyvíja a ako sa symptómy v čase menia.

Kým v roku 2020 boli bežné príznaky suchý kašeľ, horúčka a strata čuchu, pri variante delta nastal pomerne významný posun. Predtým bežné príznaky, ako horúčka či strata čuchu, klesli v rebríčku. Objavili sa príznaky podobné nachladnutiu vrátane nádchy, bolesti hrdla či kýchania.

Foto: pixnio.com

Zdá sa, že omikron pokračuje v trende nastavenom deltou. Spôsobuje príznaky, ktoré sú veľmi podobné bežnému prechladnutiu, najmä u ľudí, ktorí sú zaočkovaní. Menej všeobecné príznaky boli bolesť svalov, nevoľnosť, hnačka či vyrážky na koži.

20 hlavných príznakov

Analýza nepreukázala žiadny významný rozdiel v celkovom profile symptómov medzi deltou a omikronom. Hlavné symptómy ostávajú nezmenené, pokiaľ ide o celkovú prevalenciu symptómov, existujú významné rozdiely.

Spracované redakciou

Iba polovica ľudí mala niektorý z troch klasických príznakov covidu, ako je horúčka, kašeľ či strata čuchu. To tiež znamená, že usmernenia jednotlivých štátov nárokov na testovanie PCR by sa mali upraviť. Strata čuchu poklesla až na 17. miesto.

Pri omikrone je tiež väčšie riziko zistenia falošnej negativity pri antigénových testoch. Ak pri prechladnutí vám vyjde negatívny antigénový test, je dobré ho po pár dňoch pre istotu zopakovať.

0
Uložiť článok
Komentovať