Foto: TASR

Omikron v porovnaní s inými kmeňmi sa lepšie maskuje aj pred rýchlymi antigénovými testami.

Americký úrad pre kontrolu potravín (FDA) a liečiv uviedol, že domáce antigénové testy prinášajú falošnú negativitu častejšie pri novom variante omikron. 

Správa, ako pripomína Science Alert, prichádza v čase, keď USA čelí masívnemu nárastu prípadov, o ktorých odborníci tvrdia, že nie sú dobre zachytávané v dôsledku problémov s testovaním.

Testovali na mŕtvych vzorkách

Vo vyhlásení úrad uvádza, že skúma domáce antigénové testy na vzorkách obsahujúcich živý vírus variantu omikron. Predchádzajúce testovanie sa zameriavalo na vzorky inaktivované teplom, a teda to už nebol živý vírus.

Prvé údaje naznačujú, že antigénové testy detegujú omikron, ale môžu mať zníženú citlivosť,uviedla agentúra. Znamená to, že domáce rýchle antigénové testy môžu vychádzať ako negatívne, aj keď je osoba infikovaná.

Foto: TASR

Radšej dva testy, istota je stále PCR

Agentúra aj preto odporúča, ak je vyššie podozrenie, že testovaná osoba bude pozitívna, napríklad kvôli symptómom či kvôli kontaktu s pozitívnym, aby bol pri negatívnom výsledku vykonaný druhý test s časovým odstupom. V takomto prípade je však najlepšie nechať sa otestovať pomocou PCR testu, ktorý zisťuje genetický materiál vírusu, a to tak, že replikuje RNA vírusu, čím sa dá prípadná pozitivita ľahko dokázať.

1
Uložiť článok
Komentovať