Foto: unsplash/ Nathan Anderson

Objatie občas potrebuje každý z nás.

Či už ste žena, muž, dieťa alebo dospelý človek, občas každý z nás potrebuje objatie. Ako by však také objatie malo vyzerať? Vedci sa rozhodli, že sa o tajomstvo dokonalého objatia podelia.

Nestískajte prisilno

V súčasnej situácii by hádam každému padlo vhod objatie. Ako však informuje portál Medical Express, tím japonských vedcov si myslí, že nie je jedno, ako sa objímame a rozhodli sa, že sa podelia o recept na dokonalé objatie. Vedci porovnávali, do akej miery pôsobí objatie na deti upokojujúco, pritom skúmané boli rôzne alternatívy, ako napríklad objatie od cudzej osoby či od rodiča, objatie tesné alebo voľnejšie.

Počas objatia mali objímajúci na rukách tlakové senzory a u dieťaťa zas vedci monitorovali srdcovú činnosť. Otestované boli tri intenzity objímania, a to držanie, mierny stisk a silný stisk počas objatia. Výsledky výskumu publikované v časopise Cell ukázali, deti boli pokojnejšie, keď boli objímané s miernym stiskom, ako keď boli len držané. Keď však bol stisk silný, upokojujúci efekt objatia bol menej badateľný.

Foto: unsplash

Ako vyzerá dokonalé objatie?

Čo sa týka dĺžky objatia, želaný efekt nastal pri objatí trvajúcom približne 20 sekúnd, pri dlhšom boli deti už nespokojné. Nie je prekvapením, že deti staršie ako 125 dní boli pokojnejšie, keď ich objímala ich mama, ako keď ich objímala cudzia žena. Záver je teda taký, že dokonalé objatie je objatie strednej intenzity od blízkej osoby.

Výskum ukazuje, že z objatia majú úžitok nielen deti. Počas toho, ako rodičia objímali svoje deti, boli pozitívne účinky badateľné aj u nich. Počas blízkeho fyzického kontaktu sa totiž do tela vyplavuje oxytocín, ktorý je známy aj ako hormón lásky. Nezabudnite teda dnes niekoho objať aj vy.

Medical Express
Uložiť článok

Najnovšie články