foto: TrustNordisk

Medzi najlepšími thrillermi roka nechýbajú ani pokračovania kultoviek, snímky odohrávajúce sa podľa skutočných udalostí, či komiksové a knižné adaptácie.

Tento rok nás filmový tvorcovia potešili množstvom kvalitných snímkov. Do sveta thrillerov pribudlo viacero filmov, ktoré si obľúbili kritici aj diváci po celom svete. Pozrime sa, ktoré sú tie najlepšie a ak ste fanúšikom tohoto žánru, tak by vám určite nemali uniknúť.

Rebríček je zostavený na základe hodnotení na najväčšej Česko-Slovenskej filmovej databáze ČSFD a zároveň podobne obstáli aj v databáze IMDb.com. Prinášame vám 10 najlepších thrillerov za rok 2018.

Profil

ČSFD – 85%

IMDb – 7,5/ 10

Na prvom mieste v rebríčku hodnotení sa umiestnil minimalistický triller z dielne Timura Bekmambetova. Táto originálna snímka buduje napínavú atmosféru iba pomocou počítačovej obrazovky. Hlavnou postavou je investigatívna novinárka, ktorá sa pomocou falošného účtu na sociálnej sieti snaží vyšetriť internetové praktiky Islamského štátu, pri nábore mladých európskych dievčat. Rozdiel medzi fikciou a skutočným svetom však postupne prestáva rozoznávať. Silu tohoto zaujímavého príbehu umocňuje fakt, že vychádza z reálnej skúsenosti francúzskej novinárky Anny Erelleovej.


Upgrade

ČSFD – 81%

IMDb – 7,6/10

Že má moderný svet plný technológií na nás obrovský vplyv svedčí aj téma filmu, ktorý sa umiestnil v rebríčku na druhom mieste. Gray Trace sa spočiatku vyhýba novodobým vymoženostiam. Jeho život radikálne obráti na ruby nehoda, pri ktorej zostane pripútaný na vozíku, a dokonca príde o svoju priateľku. Existuje však jedna možnosť, ktorá by vďaka modernej technológii mohla hrdinovi navrátiť možnosť plnohodnotného života. Dokonca vypátrať osobu, ktorá má nehodu na svedomí. Postupne sa však ukazuje, že nesie so sebou aj množstvo negatív. Dokáže ich hlavný hrdina ovládať alebo sa stane jej obeťou?


Mission: Impossible- Fallout

ČSFD – 81%

IMDb – 7,1/10

Ak ste fanúšikom Mission Impossible, tento rok ste si mohli vychutnať jeho ďalšie pokračovanie. Hlavnú úlohu v akčnom trillery stvárnil už tradične hviezdny Tom Cruise, ktorý si znova dal záležať a všetky kaskadérske scény natáčal sám. Rozpočet filmu sa odhaduje na viac ako 60- miliónov eur, čím sa stal najdrahším z celej série. Vo filme môžeme vidieť napríklad aj scény natáčané na nórskom Peikestolene alebo na Novom Zélande.


Tiesňové volanie

ČSFD – 80%

IMDb – 7,7/10

Režisér Gustav Möller svojím prvým celovečerným filmom okamžite zabodoval. Napínavý thriller vychádzajúci z telefonátu unesenej ženy na tiesňovú linku rozpúta množstvo dramatických scén a momenty strachu. Hlavný hrdina sa ju rozhodne vypátrať spoza stien svojej kancelárie. Film získal Cenu divákov za najlepší svetový hraný film na prestížnom filmovom festivale Sundance a priaznivé ohlasy kritikov.


Zlé časy v El Royale

ČSFD – 76%

IMDb – 7,4/10

Hotel El Royal si získal zaujímavú povesť tým, že cez neho prechádzajú hranice Nevady a Kalifornie. V každom štáte platia rôzne pravidlá a preto sa jeho návštevníci mohli rozhodnúť, ktoré a kde budú dodržiavať či naopak, porušovať. Hotel však už stratil svoju slávu, preto je zvláštne, keď sa tam stretne takáto nezvyčajná kombinácia ľudí. Postupne sa začínajú odhaľovať tajomstvá a diať zvláštne veci. Je teda otázne, ako sa tento pobyt pre hostí skončí.


Venom

ČSFD – 75%

IMDb – 7,0/10

Spoločnosť Sony sa rozhodla priniesť na strieborné plátna jednu z najlepších komiksových postáv. V hlavnej úlohe sa predstavil Tom Hardy, ktorý stvárnil úlohu novinára a zároveň sa stáva hostiteľom Venoma. Získava tým nové superschopnosti a stáva sa od neho závislým. Najprv sa tomu síce bráni, no ich spoločný vzťah sa vyvíja až sa nakoniec úplne prepoja. Ak ste teda fanúšikom komiksových adaptácií, určite si túto nenechajte ujsť. Reakcie kritikov neboli priaznivé, no divákov si ihneď získal. V jednej zo scén sa dokonca objaví milovaný Stan Lee.


Balón

ČSFD – 81%

IMDb – 7,9/10

Tento historický thriller nás vracia späť do roku 1979. Zachytáva príbeh dvoch nemeckých rodín, ktoré sa počas studenej vojny rozhodnú utiecť z východu do Západného Nemecka. Avšak veľmi zaujímavým spôsobom. Postavia si balón, ktorý však tesne pred pristátím pred hranicou havaruje. Polícia je im na stope, tak sa začne napínavý boj s časom o to, či stihnú balón opraviť a dostať sa do vytúženého cieľa. Film bol nakrútený podľa skutočných udalostí rodín Strelzykových a Wetzelových, ktoré následne inšpirovali k úteku napríklad aj cyklistického majstra Roberta Hutyra.


Jack stavia dom

ČSFD – 75%

IMDb – 7,3/10

Kontroverzný Lars von Trier sa rozhodol opäť šokovať a uspokojiť všetkých svojich fanúšikov. Snímka Jack stavia dom je príbehom sériového vraha, ktorého obeťami krutých praktík sa stávajú ženy či malé deti. Jeho cieľom totiž je dokonalá vražda. Príbeh je zasadený do 70. rokoch v USA, čo sľubuje dotvorenie atmosféry snímku. Trier ohlásil natáčanie tejto snímky už v roku 2016 videom, v ktorom mal na hlave bielu šatku a v zvláštnom psychickom stave uviedol, že pôjde o genocídu. Tento film teda nie je ťažkou dávkou iba pre divákov, ale aj pre samotného režiséra, ktorý priznal, že sa počas natáčania stal závislým na alkohole.


Sicario 2: Soldado 

ČSFD – 74%

IMDb – 7,1/10

Režisér Stefano Sollima otvoril novú kapitolu série Sicario. Môžeme tak vidieť akčnú a napínavú drogovú vojnu, v ktorej jej aktéri nemajú pri získavaní svojho cieľa takmer žiadne hranice. Film je venovaný pamiatke skladateľovi Jóhannovi Jóhannsonovi, ktorý zomrel začiatkom tohoto roka.


Vzplanutie

ČSFD – 76%

IMDb – 7,7/10

Kórejský film nakrútený podľa poviedky jedného z najlepších spisovateľov súčasnosti Haruki Murakamiho. Rozpráva krehký príbeh Jong-sua, ktorý náhodou stretáva priateľku z detstva. Tá však odchádza do Afriky a požiada ho, aby jej zatiaľ postrážil mačku. Mladík sa teší na návrat dievčaťa a začne si fabulovať rôzne scenáre o spoločnom vzťahu. Po jej príchode ho však čaká nemilé prekvapenie a stane sa súčasťou zvláštneho milostného trojuholníka. Podobne ako v Murakamiho tvorbe aj vo filme režiséra Chang- dong Leeho cítime ťaživú atmosféru a trpkosť bežného života zaobalenú do čara maličkostí.

Na ďalších miestach sa v rebríčku umiestnili napríklad divácky veľmi obľúbené Tiché miesta, Červená volavka, oficiálne druhé pokračovanie kultového snímku Halloween a nechýbajú ani napínavé thrillery Utøya a 22 July, ktoré hovoria o najväčšom teroristickom útoku v Nórsku Andersa Breivika, veľmi špecificky a navzájom odlišne.

imdb.comcsfd.cz
Príbehy
0
Komentovať (0)