Foto: archív TASR - František Iván

Takéto počasie očakávajte na Slovensku počas najbližšieho víkendu.

Vonku sa ochladilo a ako informuje iMeteo, už počas najbližších dní zasiahne Slovensko prvá snehová kalamita. Zimné počasie očakávajte zo soboty na nedeľu. 

„Počas nadchádzajúcich hodín ovplyvní počasie na našom území tlaková níž, ktorá sa bude presúvať cez našu oblasť smerom k severovýchodu. Trajektória tejto tlakovej níže spôsobí, že k nám zatečie teplejší vzduch,“ vysvetľuje iMeteo.

Teploty teda môžu stúpať a očakáva sa výdatný dážď. Zrážky by mali do soboty rána ustať, nasledujúcu noc však očakávajte výdatné sneženie.

„Čaká nás zásadné ochladenie a súčasne presun jadranskej tlakovej níže. Tá prinesie výdatné zrážky, ktoré budú aj v nižších polohách snehové,“ píše iMeteo

Foto: archív TASR

Čaká nás výdatné sneženie

V nedeľu sa chladný vzduch dostane aj ďalej na naše územie a popoludní sa očakáva sneženie na celom Záhorí, v Bratislavskom kraji, Trenčianskom, Žilinskom a na západe Prešovského kraja. Snežiť bude podľa portálu aj na severe Banskobystrického kraja.

Môže napadnúť až 10 centimetrov snehu a na severe Slovenska dvojnásobok.

Kalamita v nedeľu a pondelok

Prvú snehovú kalamitu prinesie na Slovensko takzvaná „Jadranka“, teda známa tlaková níž.

„Treba sa pripraviť na to, že sneženie, ktoré príde v nedeľu, môže spôsobiť kalamitnú situáciu. Sneh, ktorý bude padať ,by mal byť mokrý a ťažký. Vplyvom toho môžu na elektrické a trakčné vedenia padať konáre, ktoré môžu spôsobiť komplikácie podobne ako v uplynulých dňoch v Česku.“

Najnovšie články