Náhľadová foto: Unsplash / Twitter.com (@VICENews)

Po zavedení úplného zákazu potratov si študenti našli vlastný, kreatívny spôsob, ako ženám pomôcť.

Kontroverzné rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorým sa zakázalo prerušenie tehotenstva amerických žien, viedlo ku zatvoreniu potratových kliník v takmer celej krajine. Po takmer 50 rokoch súdneho sporu Roe vs. Wade tomuto predchádzala situácia v americkom štáte Texas, kde podobný zákaz platí už od septembra 2021. 

Situácia v Texase po definitívnom rozhodnutí vyvolala masívnu kritiku. Tisícky ľudí protestovalo proti najprísnejšiemu verdiktu modernej civilizácie, ktorému predchádzal 50-rokov starý zákon. Ten nepovoľuje právo na potrat v takmer všetkých prípadoch (žena môže podstúpiť potrat len pri zdravotnom riziku, výnimkou nie je ani incest či znásilnenie).

Plán C vás navedie na stránku, kde zoženiete interrupčnú tabletku

Ako informuje portál Vice, niekoľko dní pred vstupom zákona do platnosti sa na kúpelni Texaskej technickej univerzity v Lubbocku objavil letáčik s jednoduchým nápisom a QR kódom: „Potrebujete sa od-tehotniť?“ Kód na letáku následne naviguje na stránku, kde je možné zakúpiť si interrupčnú tabletku.

K tomuto letáku sa neskôr prihlásila anonymná študentka s pseudomenom C, ktorá podľa všetkých informácií distribuovala ďalších 150 až 200 takýchto letákov po celej univerzite. S hnutím Plán C sa prvýkrát stretla skôr v školskom roku, a po získaní potrebných informácií sama prispela k riešeniu v krízovej situácii.

„Ľudia v Lubbocku naozaj, naozaj nenávidia potraty,“ hovorí študentka. Mesto dokonca nieslo prezývku „svätyňa pre nenarodených“. Iniciatíva dostala názov Plán C.

Tento letáčikový fenomén pokračuje aj potom, čo v Spojených štátoch tohto roku zrušili ústavné právo na interrupcie. Krok študentky inšpiroval tisícky ďalších, ktorí počas tohto leta nemôžu prvýkrát za 21. storočia absolvovať interrupciu v bezpečnom a klinickom prostredí. Doteraz sa rozdalo takmer pol milióna takýchto letákov, 130-tisíc z toho študentom. K stránke sa dokonca pridávajú ďalšie organizácie, rovnako ako jedinci s lekárskym zázemím, ktorí ponúkajú zákrok pod rôznymi kódmi.

Pridávajú sa dokonca aj ľudia zo zvyšku sveta, kde sa potraty vykonávajú, ktorí na sociálnych sieťach ponúkajú napríklad „výlet s autom a teplou posteľou v Európe úplne zadarmo“.

Pro-choice aktivisti dlho upozorňovali na fakt, že ženy sa kvôli zákazu potratov nevzdajú – len ich budú vyhľadávať v prostredí, kde nemajú zaistený bezpečný priebeh a následnú zdravotnú pomoc, ktorú potrebujú.

Len v roku 2020 pritom potrat na klinike predstavoval zhruba polovicu všetkých umelých prerušení tehotenstva v Spojených štátoch.

Viacero spoločností, ktoré distribuujú potratové tabletky, informovalo o zámere zákon platný v 19 štátoch obísť, a tabletky predávať aj pod hrozbou legálnych následkov.

Hoci tieto tabletky v mnohých krajinách fungujú a tvrdí sa, že nesú menšie riziko než klinický zákrok, mali by byť užité pod profesionálnym dohľadom lekára, ktorý sa postará o zníženie zdravotného rizika pre ženu. V Spojených štátoch je ale táto pomoc nelegálna, a lekárovi v prípade dolapenia hrozí dokonca odobratie licensie.

Uložiť článok

Najnovšie články