Foto: YouTube.com/United Nations, TASR/AP (Eduardo Munoz Alvarez)

Aj Severn Cullis-Suzuki kedysi rozprávala pred mocným publikom.

Svet rozdelila na dva tábory a kým niektorí s jej prejavmi nesúhlasia, iní idú v jej šľapajách. Mnohým sa nepáči najmä fakt, že Greta je veľmi mladá a do debát sa púšťa s politikmi, ktorí ju nepovažujú za rovnocennú osobu. Greta ani zďaleka nie je jedinou mladou aktivistkou, na tých ostatných sa však akosi pozabudlo.

Greta nie je jediná

Ako uvádza portál The Irish Times, už pred 27 rokmi si mladí ľudia uvedomovali, že je najvyšší čas prestať sa správať, akoby sme mali všetok čas na svete. V roku 1992 vystúpila počas akcie s názvom Rio Earth Summit, vtedy len 12-ročná, Severn Cullis-Suzuki. Vyzývala ľudí, aby si uvedomili, že svojimi činmi sa pripravujú o budúcnosť a to nie je ako stratiť pár hlasov vo voľbách alebo o nejaké peniaze na burze.

Vďaka svojmu príhovoru si vyslúžila prezývku „dievča, ktoré na päť minút umlčalo celý svet“. Žiaľ, aj keď svet mlčal, zdá sa, že nepočúval. Ani po 27 rokoch sa totiž situácia k lepšiemu nezmenila, práve naopak. Následkom klimatických zmien a prírodných katastrof prišli o život milióny ľudí a na pokraj vyhynutia sa dostalo 60 % živočíšnych druhov. Ak by svet vtedy počúval, možno by nikdy nebol zavedený pojem „eko-anxieta“, ktorý označuje obavy o vlastnú budúcnosť z dôvodu klimatických zmien. Možno by dnes mladí ľudia nepochodovali s plagátmi v rukách, nevymýšľali by slogany a neprosili by vládu, aby zakročila a zmeny zastavila.

Nick Wiebe [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Cieľom summitu v roku 1992 bolo dosiahnuť, aby štáty po rokoch vojnových príkorí začali spolupracovať na zmene k lepšiemu a nasmerovali občanov k udržateľnému spôsobu života. Namiesto toho sa v rokoch po summite do atmosféry napumpovalo viac oxidu uhličitého, než kedykoľvek predtým.

Dnes sa vedci domnievajú, že množstvo oxidu uhličitého by malo vyvrcholiť do roku 2020 a ak dôjde k potrebnej mobilizácii, postupne začne klesať. Dnes už nie je čas na nápravu situácie, môžeme sa už len snažiť o to, aby boli škody čo najmenšie.

Sú summity účinné?

Čoskoro sa bude opäť konať ďalší summit, ktorého hlavnou témou bude globálne otepľovanie. Je však otázne, do akej miery sú summity a medzinárodné dohody účinné. Aj keď sú možno účinné len málo, ľudia sa búria čoraz viac a nátlak zo strany obyčajných obyvateľov pociťujú aj tí najmocnejší. Po celom svete mobilizujú sily milióny ľudí v snahe ekologickú krízu odvrátiť. Samotný jednotlivec totiž urobí len malý rozdiel, veľká masa ľudí však môže urobiť veľký krok vpred. Základom je zmeniť konzumný spôsob života a od základov prekopať systém založený na využívaní fosílnych palív.

Vo svojom príhovore sa Severn Cullis-Suzuki vyjadrila, že v škole nás učia, ako sa máme správať vo svete, že sa nemáme biť, nemáme ubližovať iným živým bytostiam a máme sa deliť, nie byť chamtiví. Mimo školských lavíc však akoby tieto pravidlá prestávali platiť. Dnes už rodičia svojim deťom nemôžu povedať, že všetko bude v poriadku, budúcnosť Zeme je totiž neistá.

Napriek tomu, že od summitu ubehlo už mnoho rokov, Severn sa aktivizmu venuje ešte aj dnes a stále aktívne bojuje za záchranu Zeme. Navyše, mladých aktivistov pribúda, hovorí sa však o nich málo. Medzi najväčších mladých bojovníkov patrí napríklad Xiuhtezcatl Roske-Martinez, Bana Alabed či Payal Jangid.

Irish Times, Complex
Uložiť článok

Najnovšie články