Kratom

Po sérii chemických látok prechádzame na prírodné látky, ktoré majú takisto opojný účinok, no napriek tomu sa dajú na Slovensku legálne kúpiť. Jedným z nich sú aj listy stromu Mitragyna speciosa, ktorým sa tiež hovorí kratom. Strom pochádza z tropických dažďových pralesov juhovýchodnej Ázie a jeho listy sa užívajú zvyčajne v sušenej forme, či ako prášok.

Kratom obsahuje celý rad indolových alkaloidov, v najväčšej miere je to mitragynín a 7-hydroxymitragynin, ktoré pôsobia podobne ako opiáty. V závislosti od zvolenej dávky môže byť účinok stimulujúci alebo naopak euforický a utlmujúci.

Užíva sa buď vo forme rozriedeného prášku s vodou alebo ako čaj. Na jeho pravidelnom užívaní, podobne ako na opiátoch, vzniká aj fyzická závislosť.

Zaujímavá je tiež legislatívna stránka kratomu. Kým u nás či v Českej republike je legálny, napríklad v takom Poľsku je zakázaný a radí sa na zoznam tvrdých drog. Podobne je zakázaný aj v Nemecku alebo Francúzsku.

Šalvia divotvorná

Bežnú šalviu pozná každý, má svoje využitie ako aj kuchyni ako korenie, tak aj v medicíne. Avšak, okrem šalvie lekárskej existuje aj šalvia divotvorná. Ako už jej názov napovedá, dokáže robiť divy. Jej listy obsahujú psychoaktívnu látku salvinorin A, čo je halucinogénna látka s disociatívnymi účinkami.

Šalvia divotvorná sa najčastejšie fajčí a jej účinok trvá niekoľko minút. Užívatelia opisujú narušenie pohybovej koordinácie, zrakové halucinácie, zažívanie „inej reality“, ale aj zmätenosť či strach. Pre znásobenie účinku sa často predávajú extrakty z listov.

Kým na Slovensku šalvia nie je zaradená na zozname zakázaných látok, v Česku je situácia iná a je nezákonné jej držanie či pestovanie.

Ďalšie prírodné látky

Pri krátkom hľadaní na internete je možné nájsť celý rad rastlín, ktoré vykazujú omamné účinky. Za všetky sa môže spomenúť napríklad kana, harmala stepná, modrý lotos a mnohé ďalšie. Niektorých účinok môže byť skutočne mizivý, pomaly na úrovni placeba, iné dokážu navodiť stav zmeny vedomia. Samozrejme, vždy sa to odvíja od viacerých faktorov, najmä však od množstva a spôsobu užitia.

0
Uložiť článok
Komentovať