Hoci sme už takmer v polovici mája, počasie tomu vôbec nenasvedčuje. Slovensko zasiahla výrazná vlna chladu, ktorá prináša sneh do hôr, prízemné mrazy do nížin a denné teploty, ktoré len s viacerými vrstvami oblečenia pripomínajú jar.
Ako informuje portál iMeteo, aktuálne počasie ovplyvňuje chladný vzduch prúdiaci zo severozápadu. Zároveň sa nad Slovenskom udržiava výšková brázda nízkeho tlaku, čo sa prejavuje zvýšenou oblačnosťou, prehánkami a vo vyšších polohách aj snehovými zrážkami.
Jasná noc umožnila návrat mrazom
Ako sme mohli vidieť v pondelok, včerajšie denné teploty dosiahli väčšinou od 14 do 19 stupňov Celzia, no v severných oblastiach a na Horehroní bolo ešte chladnejšie, miestami len od 9 do 14 stupňov Celzia.
Nočná obloha bola prevažne jasná až polooblačná, čo umožnilo výraznejší pokles teplôt. V dôsledku toho sa nočné minimá pohybovali od +3 do -2 stupňov Celzia, v niektorých častiach západného Slovenska a Banskobystrického kraja klesli na +8 až +3 stupne Celzia. V nížinách sa opäť vytvoril prízemný mráz, ktorý môže ohroziť vegetáciu.
Počasie zostáva chladné, sneh pribúda aj dnes
Aj dnes bude chladno. V ranných hodinách prevláda na východe malá oblačnosť, počas dňa sa však obloha postupne zatiahne. Miestami sa môžu objaviť prehánky, predovšetkým na strednom Slovensku. Vo vysokých polohách sa očakávajú snehové zrážky, ktoré môžu priniesť až tri centimetre nového snehu.
Denné teploty sa budú pohybovať od 14 do 19 stupňov Celzia, pričom severné regióny ako Orava, Liptov, Spiš či Horehronie zostanú len pri hodnotách okolo 12 stupňov Celzia. V nadmorskej výške 1500 metrov bude len približne +2 stupne Celzia.
Vietor ustáva, zrážok bude málo
Vietor dnes bude prevažne slabý. V noci takmer úplne ustal, len na východe sa ešte môže krátkodobo objaviť severný vietor do 20 kilometrov za hodinu. Počas dňa sa neočakáva výrazné prúdenie, čo znamená, že chladný vzduch sa môže udržať v kotlinách a dolinách. Zrážky budú len ojedinelé. Denný úhrn by nemal presiahnuť 3 milimetre, v noci spadne maximálne do 0,5 milimetra.
Jar si dáva načas, teplejšie dni sú zatiaľ v nedohľadne
Aj keď mnohí netrpezlivo očakávajú jarné slnko a príjemné teploty, zatiaľ to na výrazné oteplenie nevyzerá. Počasie na Slovensku je stále pod vplyvom prúdenia chladného vzduchu zo severozápadu, ktorý brzdí príchod stabilnejších a teplejších dní.
Ak plánujete tráviť čas vonku, nezabudnite sa vhodne obliecť a myslite aj na riziko prízemného mrazu. Príroda nám tento rok pripomína, že máj nemusí byť vždy len o kvitnúcich stromoch a slnečných lúčoch.
Stačí poznať tento rýchly trik: Zubárka radí, ako zachrániť vybitý zub. Ušetriť môžete až stovky eur
Tomáš o živote vo Švajčiarsku: Za nájom som platil 1900 eur. Začiatok bol veľmi ťažký, nezarobíte tak ako Švajčiar
Najväčšie tajomstvo poznal ako jediný, nikdy ho neprezradil. Od smrti filmového Severusa Snapea prešlo 10 rokov
Chystajte si peniaze na lístky: Slovenské kiná ponúknu v roku 2026 množstvo skvelých filmových noviniek
Šéf IĽP: Ficova vláda mlčí, pre Slovensko je to nebezpečné. Irán zažíva najväčšiu krízu za celé desaťročia
Znásilňoval a mučil 13-ročných chlapcov: Sadistický vrah lákal deti na cukríky, zavraždil ho komplic
Nutričná špecialistka: Ak chcete schudnúť 5 kíl, Ozempic nie je riešenie. Posledné jedlo o 18:00 je mýtus
Marilyna Mansona vinia zo smrti 15 ľudí a z vrážd šteniatok. Čašníčka Ria v Rakúsku zarába 3-krát viac než na Slovensku
Našli sme lyžiarske stredisko, ktoré patrí medzi najlacnejšie v Európe. Ste tu za 3 hodiny, za pivo dáte 2,50 eura
Európa by mala pred sebou len jeden scenár: Grónsko nie je vtip. To, čo Trump chce, to aj dostane, hovorí expert








Nahlásiť chybu v článku