Medzi študentami sa pred maturitami mal šíriť zoznam štyroch literárnych diel s tým, že by sa mohol hodiť na tohtoročnej maturite. Napokon sa tento zoznam aj hodil.
Ako upozorňuje Denník N, v pondelok, v predvečer maturít, narástol aj podľa štatistík Google záujem o štyri literárne diela. Tri z nich sa v utorok naozaj objavili na maturite.
Prudký nárast vyhľadávania bol zaznamenaný pri diele Soirée Milana Lasicu a Júliusa Satinského, pri románe Peter a Lucia od francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda, pri diele Valaská škola mravúv stodola od Hugolína Gavloviča a pri románe Jozef Mak od Jozefa Cígera-Hronského. Naposledy menované sa na maturite napokon neobjavilo.
Pri všetkých týchto dielach sa zvýšila popularita výrazu o viac ako 5-tisíc percent.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) odmieta, že by od nich niečo uniklo a tvrdí, že môže ísť o “zoznam odhadovaných diel”, čo odôvodňuje tvrdením, že tri diela zo zoznamu patria medzi povinnú literatúru. NIVaM je presvedčený, že nikto nebol zvýhodnený a maturitná skúška prebehla regulárne.
Inštitút tiež uviedol, že väčšina úloh neoveruje znalosti o danom diele, ale overujú aj „čítanie s porozumením, literárnu teóriu, morfológiu a podobne.“
Rastislav Káčer v 1 na 1: Ficovi ľudia sú prisatí na štátnom cecku. K Slovensku sa správajú ako k vojnovej koristi
Desivá havária parníka General Slocum, voda bola plná utopených detí a žien. Tragédiu prekonal až 11. september
Lukáš ukazuje, ako cestovať lowcost: Chorvátsko je v letnej sezóne drahé, odporúčam Albánsko či Gruzínsko
Navštívili sme rozárium, ktoré je unikátom: Je zadarmo a ruže ako tam nikde inde na Slovensku nenájdete
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete














Nahlásiť chybu v článku