Sammy Basso, ktorého môžete poznať z médií alebo zo sociálnych sietí, zomrel vo veku 28 rokov. Bol najdlhšie žijúcim človekom so vzácnou genetickou chorobou — progériou, nazývanou tiež Hutchinsonov-Gilfordov syndróm.
Zvyčajne sa dožívajú polovicu
Toto ochorenie spôsobuje rýchle starnutie a ľudia, ktorí ním trpia, vyzerajú ako starci, pritom sú to v podstate iba deti. Dožívajú sa totiž v priemere len 13,5 roka, informuje idnes.cz.
Basso sa narodil v roku 1995 na severe Talianska, pričom chorobu mu diagnostikovali, keď mal dva roky. Keď mal 10 rokov, založil spolu so svojimi rodičmi Taliansku asociáciu progérie.
Progéria, známa ako Hutchinsonov-Gilfordov syndróm, je zriedkavé genetické ochorenie a na celom svete je diagnostikovaných len 130 pacientov. Odhaduje sa ale, že toto číslo je vyššie, keďže v rozvojových krajinách je zložitejšie toto ochorenie monitorovať.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prejavuje sa predčasným starnutím a rozvojom stareckého výzoru. Pacienti majú typický a podobný vzhľad, ktorý zahŕňa malý vzrast, vtáčiu tvár s vypúlenými očami, atrofiu pokožky, tenké končatiny a výrazné kĺby.
Sammy Basso sa preslávil najmä dokumentom z dielne National Geographic s názvom Sammyho cesta, pri ktorej zdokumentovali jeho cestu naprieč USA po slávnej route 66. S rovnakým názvom napísal aj knihu opisujúcu túto cestu.
Navštívili sme slovenský unikát, ktorý je skrytý pod zemou: Za vstup dáte 14,50 eura, celá Európa nám ho môže závidieť
Na trhoch v Nitre majú aj špeciálnu atrakciu: Ľudia chvália lacné lokše za 2,40 eura, kúpili sme aj mačku vo vreci
Košické vianočné trhy nám vyrazili dych. Oškvarky z kapra za 15 eur ľudia ospevujú, cibuľa za 1,5 eura prekvapila
Cheeseburger za 0 €: Boli sme na otvorení horúcej novinky. Sľúbili 1 000 jedál zadarmo, poriadne nás sklamali
Expert na hypotéky: Ľudia preplácajú úvery aj o stovky eur mesačne, ktoré vedia ušetriť. Pozor na kreditky či hazard
Mesiac som žila zo 4,57 eura na deň: Potraviny ma stáli len 128 eur, podarilo sa mi to vďaka tomuto triku a bez obmedzovania
Klobása či placky stoja aj 12 eur, novinkou je výhodné menu. Boli sme na trhoch v Bratislave, takéto sú tohtoročné ceny
42 rokov hnila doma vo svojej posteli: Hedviga zomrela a zápach rozkladajúceho tela susedov nerušil. Nikto si to nevšimol
Navštívili sme nádhernú slovenskú dedinu, jedinú svojho druhu. Redaktorka vyskúšala novú linku Košice – Bratislava









Nahlásiť chybu v článku