BuzzFeed

Barbora Panyiová / / Série
Niektoré udalosti sa vryjú do našej pamäti a nemôžeme ich odtiaľ len tak ľahko vymazať, aj keď sa o to pokúšame. Hovoríme práve o takých, o ktorých vám povieme v nasledovných príbehoch. Ide v nich o osem závažných zločinov, v ktorých nás prekvapuje motív páchateľa alebo sú odeté rúškom tajomstva. Poďme teda nahliadnuť do týchto zvláštnych otvorených prípadov.

Nedávno sme vzhliadli na sociálnej sieti Buzzfeed jedenásť krátkych hrôzostrašných udalostí, z ktorých nám prebehol mráz po chrbte. Pri niektorých nás šokoval motív a pri iných brutalita vražedných činov. Hneď na začiatku sa nám však črtá otázka. Prečo nás tak láka dozvedieť sa stále viac a nahliadnuť tak do hlavy sériových vrahov?

Možno to je tým, že nás to na chvíľku vytrhne z každodenného kolotoča. Každopádne psychika je veľmi zložitá a k tomu, aby sme ju pochopili, musíme vziať do úvahy množstvo faktorov. Tak sa skúsme na chvíľku vžiť do týchto zvláštnych nevyriešených kriminálnych záležitostí a pochopiť tak súvislosti, ktoré doviedli pár chorých jedincov k uskutočneniu tak ohavných činov.

Kto podpálil Jessicu Chambers?

Photo courtesy of Lisa Daugherty, Raffe Lazarian for BuzzFeed News

Jeden z týchto bizarných príbehov je práve o mladej žene menom Jessica Chambers. Mohli by sme mu dať aj nasledovný titulok: Kto podpálil Jessicu Chambers? Išlo o fascinujúci príbeh dievčiny pochádzajúcej z malého mesta v Mississippi, ktorá bola upálená zaživa. V čase, keď bol článok napísaný, polícia stále nevedela, kto zločin spáchal.

Možno si hovoríte, že ste už počuli o viacerých nevyriešených zločinoch a prečo by  vás práve tento mal zaujať. Dôvodom je to, že sa tu nejedná o trestný čin, ktorý vznikol, ale o to, ako sa obrovská komunita amatérskych internetových bádateľov snažila záhadu rozlúštiť vlastnými prostriedkami. Niektorí vyriešeniu tejto zložitej hádanky obetovali dokonca aj niekoľko rokov. Takže keď zlyhá spravodlivosť, berú si ju do rúk občania sami.

Záhada nabitej zbrane

Amy Bishop Anderson in court with attorney Roy Miller. HNW file

Poznáte záhadu „nabitej zbrane“? Sám Sherlock Holmes by sa nad touto hádankou celkom potrápil. V príbehu sa jedná o typickú šedú myšku, Amy Bishop Anderson, ktorá vôbec z davu nevytŕča. Táto žena pochádza zo strednej triedy, dosiahla vysokoškolské vzdelanie, a to dokonca z prestížnej Harvardovej univerzity. No a jedného nevšedného dňa prišla do práce, ako to už býva zvykom, avšak namiesto toho aby robila čo obvykle, postrieľala všetkých svojich kolegov. Je to veľmi bizarná záležitosť, keďže jej profil vôbec nezodpovedal profilu masového vraha. Zdá sa,  že  nie je všetko tak, ako sa nám to javí na prvý pohľad.

Vražda cez Craigslist

pixabay.com

Finančná kríza spôsobuje divy a neraz donúti ľudí spraviť všetko pre to, aby zabezpečili svoju rodinu. A tak sa stalo, že sériový vrah Richard Beasley využil toto bezútešné obdobie vo svoj prospech. Nalákal niekoľko nezamestnaných mužov na svoju farmu, a to vďaka atraktívnemu inzerátu, ktorý zverejnil na známom portáli Craigslist. Príbeh inšpiroval aj spisovateľku Hannu Rosin. Vo svojom diele vytvára detailný portrét obete s nádejami a rodinou, ktorá padla za obeť psychopata vo svojom najzraniteľnejšom rozpoložení.

Utrpenie na twitteri

Twitter: @_sheliiaa

Ako sme už spomínali – nie všetko je tak, ako sa to na prvý pohľad zdá. A tak si zoberme ponaučenie z toho, že reálny svet sa líši od toho na internete. A to platí aj pri nasledovnom fascinujúcom no desivom príbehu. Išlo o dospievajúce dievča, ktoré zavraždili jej priateľky zo strednej školy. Tweety páchateliek sú bezcitné a znervózňujúce, avšak na ich pozadí sa toho deje oveľa viac.

Stratená na mori 

en.wikipedia.org / Creative Commons

Dostávame sa k podivnému prípadu Rebeccy Coriam. Ide o nevyriešenú záhadu zasadenú do surrealistického prostredia. Rebecca Coriam mala dvadsaťštyri rokov a pracovala na palube výletnej lodi Disney Wonder, keď z ničoho nič jedného dňa zmizla. Na bezpečnostných kamerách našli záber ako v ráno, keď zmizla, s niekým viedla rozhovor na telefóne. Neskôr našli na palube jednu z jej topánok, no mimo tento nález sa po nej akoby zem zľahla.

Keďže je táto záležitosť pomerne záhadná spisovateľ Jon Ronson sa do nej naplno ponoril a položil si otázku – bola Rebecca zavraždená alebo spáchala samovraždu? Je možné, že je stále na žive, aj keď nikto nevie, kde sa práve nachádza. Ronson vzal do úvahy všetky zvláštne fakty, ktoré možno iným unikali. Podobne ako znie v piesni hrajúcej v okamihu, keď loď vypláva: ‘When You Wish Upon a Star’ (keď si praješ niečo vo chvíli, keď padá hviezda). Metafora predstavuje užasnú, šťastnú, plávajúcu krajinu divov, no za rúškom tejto nádhery sa skrýva hrôzostrašné a temné tajomstvo.

Vražda na Appachainskej turistickej ceste

Outside / Photo: Courtesy of Bob Howell

Máme pre vás ďalší príbeh. Tento je smutný a dojemný zároveň, no taktiež ho naraz spájajú prvky dobrodružného písania a kriminality. Autorka príbehu sa v jedno ráno rozhodla, že si spraví menšiu prechádzku po turistickej cestičke v Appachiane, no v tej chvíli ešte nevedela, čo ju čaká. Namiesto vytúženého relaxu, čo pobyt v prírode prináša, jej dala táto túra niečo iné. Pri jednom z chodníkov pod prístreškom narazila na zavraždený mladý pár.

Vo svojom opise spisovateľka zachytáva blaženú slobodu pešej turistiky a práve kvôli tomuto motívu sa nám zdá vražda o to viac zdrvujúca.  Sprevádza nás zvláštny pocit, že v tak krásnej prírodnej scenérii nie je možné, aby sa stalo niečo tak hrôzostrašné. Šokujúce je aj to, ako náhodné môžu byť niektoré zločiny. Je možné, aby sme sa stali obeťou len kvôli tomu, že sme v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste?

Obvinenie: Bola vražda Jilla Wellsa nehodou alebo vraždou?

9 News

Aj keď je Amerika dostatočne slobodnou krajinou, dá sa povedať, že pri zákone o vlastníctve zbraní na to párkrát doplatila. O túto veľmi závažnú a často diskutovanú tému ide aj v ďalšom prípade. Jill Wells bola strelená do hlavy na svojom vzdialenom ranči v Colorade. Napriek tomu, že jej manžel tvrdil, že to bola nehoda, nemôžeme si byť istí jeho tvrdeniami. Vo svojej výpovedi jej manžel uviedol, že ich vlastné dieťa nešťastnou náhodou stlačilo spúšť na zbrani. Ak vás táto téma zaujala, zvláštny incident je doložený aj podcastom, z ktorého môžete získať množstvo dôkazových materiálov.

Vrah číhajúci na zastávke nákladných vozidiel

commons.wikimedia.org

Pomaly sa dostávame k poslednému zločinu. Ide taktiež o situáciu, v ktorej autorka opisuje svoje vlastné skúsenosti. Vanessa Vazelka ako dospievajúce dievča prežila v osemdesiatych rokoch strašnú udalosť. Keďže ako tínedžerka bola poriadne neposedná, rozhodla sa stopovať. Raz sa jej to však vypomstilo. Zastavil jej vodič nákladného vozidla, ktorý na ňu neskôr vytiahol lovecký nôž a prinútil ju vliezť do zadnej časti voza.

Napriek tomu, že celú túto situáciu prežila, oboznámila sa s mnohými príbehmi iných žien, ktoré také šťastie nemali. Väčšina z nich boli prostitútky či mládež bez domova. Ich telá sa neskôr našli v smetných košoch, ale aj opustené na okraji cesty. Počas toho, ako sa spisovateľka snažila zistiť, kto bol muž, ktorý sa jej vyhrážal zistila, niečo podobne znepokojujúce.

Ak by ste sa chceli o týchto príbehoch dozvedieť viac, pozrite si stránku Buzzfeed, kde nájdete ďalšie podobné prípady, dôkazy a ďalšie materiály. Nech už sú tieto udalosti akokoľvek znepokojivé, musíme si vystačiť z faktom, že sa polícia snaží dolapiť jedincov, ktorí sa za tieto zločiny zodpovedajú. Nemusíme sa preto báť vždy, keď vyjdeme na ulicu, ale môžeme byť aspoň trochu viac obozretnejší. Musíme to brať s istým nadhľadom, veď vo svete nás čaká aj množstvo dobrodružstiev.

Pozri aj: 10 prekvapivých záhad, ktoré vedci stále nedokážu hodnoverne vysvetliť

interez.sk (Barbora Panyiová), buzzfeed.com
0
Komentovať (0)