Brightside.me

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Aj keď žijeme v modernej dobe, kedy sa denne objavujú nové a fascinujúce vedecké štúdie, mnohé záhady života, s ktorými sa denne stretávame, ani po dlhých rokoch výskumov a štúdií nie sú hodnoverne vysvetlené. Prečo mačky pradú, čo je to temná hmota, alebo prečo máme rozdielne krvné skupiny? Toto je len časť zo záhad, s ktorými si vedci nevedia rady. 

Ako mačky pradú?

Mačky pradú vo všeobecnosti vtedy, keď sa cítia šťastne alebo keď sú spokojné. Niektoré mačky pradú tak hlasno, že ani pomocou stetoskopu veterinár nepočuje tlkot ich srdca. Podľa názoru vedcov pradenie vzniká nepravými hlasivkami. Frekvencia pradenia urýchľuje hojenie rán a tíši bolesť, čo je aj dôvod, prečo mačky pradú aj vtedy, keď sú v strese alebo keď sú zranené.

Odkiaľ niektoré živočíchy pochádzajú?

wikipedia

Mnohé živočíchy akoby nemali svojich predkov. Nikto napríklad presne nevie, kedy sa obojživelníky vyvinuli z rýb, keďže nálezy prvých suchozemských živočíchov majú už dobre vyvinuté končatiny a hlavu.

Majú kravy magnetický kompas?

Pixabay

Pomocou aplikácie Google Earth si vedci všimli jednu podivnú vec. Až 70% kráv otočí hlavu na sever alebo na juh, pri napájaní sa alebo pri kŕmení. Tento jav možno u kráv pozorovať naprieč všetkými kontinentmi a to bez ohľadu na terén, počasie, či ďalšie faktory.

Čo je to temná hmota?

Maxwell Hamilton/Flickr

Približne 80 percent celkovej hmoty nášho vesmíru tvorí materiál, ktorý doteraz nikto nepozoroval, nevidel a nepreskúmal. Je známy ako temná hmota a vyznačuje sa najmä tým, že nevyžaruje žiadne svetlo ani energiu. Prvé teórie o nej sa objavili pred 60. rokmi, doteraz však neexistujú priame dôkazy o jej existencii.

Prečítajte si o temnej hmote viac v našom článku

Koľko je planét v slnečnej sústave?

Pixabay

Vzhľadom k tomu, že Pluto bolo vylúčené zo zoznamu planét, vari každý vám povie, že planét je celkovo osem. Treba si ale uvedomiť, že objektov, ktoré by mohli byť planétami, sa v Slnečnej sústave nachádza oveľa viac. Za planétou Neptún sa nachádza Kuiperov pás, ktorý je zložený z tisícov objektov, z ktorých mnohé, by sa dali pokladať za planéty. Svojou veľkosťou predbehli aj Pluto, ktoré bolo kvôli svojej malej veľkosti zo zoznamu planét vylúčené.

Prečo sú ľudia ľaváci a praváci?

Pixabay

Väčšina ľudí je pravákov. Vedci intenzívne skúmajú túto oblasť, aby zistili, prečo nie sme napríklad obojruční, ale zvyčajne preferujeme jednu ruku. Vedci sa domnievajú, že v tom hrá veľkú úlohu evolúcia.

Ak sa chcete o tejto problematike dozvedieť viac, kliknite na náš článok, ktorý sa tejto téme podrobne venuje.

Prečo vyhynuli obrovské cicavce?

Pixabay

Obrie zvieratá, známe ako megafauna, vyhynuli pred 10 tisíc rokmi. Aj keď sa všeobecne verí, že vyhynuli kvôli zmene klímy, nie sú o tom úplne presvedčivé dôkazy. Ďalšie zdroje uvádzajú, že vyhynuli kvôli hladu. Archeológovia našli ale v žalúdkoch niektorých mamutov nestrávené zvyšky zelene a tráv, čo túto teóriu čiastočne vyvracia.

Dokážeme oživiť mamuty a prinavrátiť ich do 21. storočia? Kliknite na náš článok a zistite, či je to možné.

Prečo snívame?

Pixabay

Niektorí veria, že sny sú náhodné obrázky, či zobrazenia udalostí z uplynulého dňa. Iní zase zvažujú, že sú to podvedomé túžby, nevyriešené problémy či zážitky. Štúdiom snov sa zaoberá oneirológia. Vedci tvrdia, že sny symbolizujú niečo, ukryté hlboko v ľudskej psychike, ale nikto nevie s určitosťou povedať ich pravý pôvod.

Čo je to vesmírny krik?

Pri štúdiu hviezd v roku 2006, vedci zrazu zachytili záhadný rev. Je jasné, že zvuk sa nemôže šíriť vesmírom, ale rádiové vlny, tie už áno. Odkiaľ ale pochádzali? To nikto nevie vysvetliť. Jediné čo sa vie, že vlny nepatrili hviezde ani iným známym kozmickým objektom.

Prečo máme rôzne krvné skupiny?

Pixabay

Krvné skupiny majú rôzne antigény v krvných bunkách. Tie vyvolávajú tvorbu protilátok a môžu vyvolať imunitnú odpoveď. Ale vedci stále nevedia, prečo sú krvné skupiny odlišné. Existujú náznaky, že sú spojené s chorobami a imunitou. Kým ľudia s krvnou skupinou B sú náchylnejší na ochorenia vyvolané baktériou E.Coli, ľudia s krvnou skupinou 0, majú menšie riziko úmrtia na maláriu.

Pozri aj: 10 objavov z histórie, ktoré si ľudia po stáročia nevedeli vysvetliť, alebo sa im to nepodarilo dodnes

interez.sk (mmm), brightside.mebusinessinsider.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )