foto: Facebook, Twitter

Matej Mensatoris / / Série
Prečítajte si, aké zaujímavé udalosti hýbali rokom 2017.

Rok 2017 je už čoskoro za nami a priniesol mnohé zaujímavé a kuriózne udalosti. Prečítajte si v našom chronologickom prehľade čo sa dialo v priebehu tohto roka. 

Január 2017

 • K recesistickej akcii Jazda metrom bez nohavíc, ktorá sa koná od roku 2002, sa pripojili aj metropoly Česka a Nemecka, Praha a Berlín. V Prahe sa do metra odvážilo bez nohavíc niekoľko prevažne mladých ľudí. V Berlíne bolo účastníkov asi 200 a stretli sa na stanici Frankfurter Allee, odkiaľ sa v niekoľkých skupinách vydali rôznymi trasami.

Niečo sa Vám nezdá? 🙂 Takto cestujú ľudia v New Yorku metrom…ale iba jeden deň v roku(väčšina) a postupne sa pridávaj…

Posted by CestovnáHorúčka.sk on Montag, 11. November 2013

 • Manželskému páru Lukovi a Hillary Gardnerovým z amerického štátu Mississippi sa prihodila veľmi zvláštna a ojedinelá dátumová zhoda – obaja a aj ich novorodený syn sa totiž narodili v ten istý deň – 18. decembra. Pravdepodobnosť takejto zhody je podľa odborníkov na štatistiku približne jedna ku 133.000.
 • Mladú ženu, ktorú pred 18 rokmi ešte ako novorodenca uniesli z nemocnice v americkom štáte Florida, objavila polícia živú a zdravú v štáte Južná Karolína. Päťdesiatjedenročnú Gloriu Williamsovú, ktorá dievča vychovala, vzali do väzby a obvinili z únosu.
 • Slovinsko zažilo prudký rozmach turistického ruchu čiastočne aj vďaka skutočnosti, že sa tam narodila nová prvá dáma Spojených štátov Melanie Trumpová, vyplynulo zo správy Slovinského štatistického úradu. V roku 2016 prenocovalo v Slovinsku o desať percent Američanov viac ako v roku 2015.

Február 2017

 • Šéf egyptských štátnych aerolínií EgyptAir oznámil, že spoločnosť prepravila 500-kilogramovú ženu v nákladnom lietadle do Indie na sériu operácií. Egyptské médiá označili 36-ročnú Imán Abdal-Attíovú za najťažšiu ženu na svete a uviedli, že zo svojho domu nevyšla 25 rokov. Neskôr v septembri zomrela.

 • Edith Mackayová, ktorá prežila koncentračný tábor Auschwitz, oslávila už po 71. raz Deň sv. Valentína so svojím manželom Johnom, bývalým škótskym vojakom. Táto dvojica sa spoznala na tanečnej zábave, ktorá sa konala krátko po oslobodení zmieneného tábora smrti. Od roku 1964 už slávi Deň sv. Valentína spoločne. Vo valentínskej oslave Mackayovcom nezabránil ani fakt, že obaja už vzhľadom na vysoký vek žijú v domove dôchodcov Balcarres v Škótsku.
 • Britská vláda oznámila, že dôstojníčka Cressida Dicková bude novou komisárkou londýnskej Metropolitnej polície – teda prvou ženou, ktorá bude viesť tzv. Scotland Yard za celú jeho 188-ročnú históriu. Dicková, bývalá zástupkyňa komisárka tohto policajného zboru, vystriedala vo funkcii Bernarda Hogana-Howea.

Marec 2017

 • Talianska polícia oznámila, že sa jej podarilo zmariť pokus o odcudzenie telesných pozostatkov Enza Ferrariho, zakladateľa slávnej automobilovej spoločnosti Ferrari a jedného z prvých pretekárov formuly 1. Za jeho telo zločinci zrejme plánovali požadovať výkupné od pozostalých či vedenia automobilky.
 • Najstaršia astronautka v aktívnej službe, 57-ročná Američanka Peggy Whitsonová, prekonala svetový rekord v kategórii žien v počte výstupov a zároveň aj celkovom čase strávenom v otvorenom kozme.

Apríl 2017

 • Asteroid 2014 JO25 veľkosti gibraltárskej skaly bezpečne minul Zem vo vzdialenosti 1,8 milióna kilometrov. Išlo o najväčší asteroid, aký sa vyskytol v okolí našej planéty od roku 2004.

Máj 2017

 • Množstvo vesmírneho odpadu cirkulujúceho na nízkej obežnej dráhe Zeme sa tento rok zvýšilo o takmer 500 nových objektov, pričom USA sa na tejto štatistike podieľajú 298 položkami. Vyplýva to zo štvrťročnej správy amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír. Najväčším znečisťovateľom nízkej obežnej dráhy je podľa správy NASA Rusko. Na druhom mieste sú Spojené štáty, tretia je Čína.
 • Stojedenročný britský vojnový veterán sa stal najstarším človekom na svete, ktorý absolvoval zoskok padákom. Bryson William Verdun Hayes zoskočil spoločne s členmi svojej širokej rodiny, z výšky 4500 metrov na letisku v Honitone v juhozápadnom Anglicku.

 • Cambridgeská univerzita vymenovala svojho prvého profesora, ktorý bude skúmať význam hier vo vzdelávacom procese. Odborník na duševné zdravie detí Paul Ramchandani povedie Centrum pre výskum hry vo vzdelávaní, rozvoji a učení (PEDaL), ktoré zriadila Nadácia LEGO a udelila naň grant štyri milióny libier.

Jún 2017

 • Niekdajšieho šéfa newyorskej mafie Sonnyho Franzeseho prepustili z väzenia v americkom štáte Massachusetts. 100-ročný muž, ktorého odsúdili pred 50 rokmi, bol najstarším väzňom vo väzenských zariadeniach USA.
 • V poradí 29. ročník súťaže o titul Najškaredší pes roka vyhrala sučka plemena neapolský mastiff menom Martha. Súťaž sa konala v meste Petaluma v americkom štáte Kalifornia a Martha bola jednou zo 14 súťažiacich.

You may have heard! Mastiff named Martha crowned world's ugliest dog – http://cbsn.ws/2tlH3Oz

Posted by Today's Veterinary Practice on Donnerstag, 29. Juni 2017

 • Pri výkopových prácach na novej linke metra v talianskom hlavnom meste Rím našli obhorené ruiny budovy z 3. storočia n.l. a 1800 rokov starú kostru psa, ktorý očividne zahynul pri požiari.
 • Ústavný súd vo Viedni odobril vyvlastnenie rodného domu Adolfa Hitlera v hornorakúskom meste Braunau am Inn. Zamietol tak sťažnosť pôvodnej majiteľky, ktorá konfiškáciu tejto nehnuteľnosti označila za protiústavnú. Rakúska vládna koalícia sa vlani dohodla na vyvlastnení rodného domu vodcu nemeckých nacistov s cieľom zamedziť, aby sa pri ňom stretávali pravicoví radikáli. Štát sa snažil nehnuteľnosť odkúpiť už od roku 1984, s vlastníčkou sa však nedokázal dohodnúť.

Júl 2017

August 2017

 • Frank z mesta Falls Church neďaleko Washingtonu má len 11 rokov, no už má v sebe podnikateľského ducha – založil si firmu na kosenie trávnikov. A keďže podnikateľským vzorom je mu prezident Donald Trump, zaumienil si, že chce pokosiť trávnik okolo Bieleho domu. Napísal teda prezidentovi. Chlapec vysvetlil, že má k dispozícii motorovú i nemotorovú kosačku a strunovú kosačku. Šéfovi Bieleho domu ponúkol, že ak si vyberie motorovú kosačku, benzín bude zadarmo. Prezident takú ponuku nemohol odmietnuť a Franka pozval do Bieleho domu.
 • Hamburský podnik Yoko Mono Bar musel po 17 rokoch zmeniť svoj názov. Zmenu si vynútila Yoko Ono, vdova po exbeatleovi Johnovi Lennonovi, ktorá napadla názov – priveľmi podobný jej menu a priezvisku – súdnou cestou.
 • Francúzsky prezident Emmanuel Macron minul za tri mesiace svojho pôsobenia v úrade 26.000 eur na mejkap. Potvrdila to jeho kancelária s tým, že sa pokúša nájsť menej finančne náročnú alternatívu.

Posted by Soutiens d'Emmanuel Macron on Donnerstag, 29. Juni 2017

September 2017

 • Nová britská desaťlibrová bankovka vyrobená z polyméru sa dostala do obehu. Platidlo s vyobrazením spisovateľky Jane Austenovej prichádza po štvormesačnom období, počas ktorého neboli v Británii bankovky s vyobrazením ženy – s výnimkou kráľovnej Alžbety II.
 • Predstavitelia civilnej ochrany na severovýchode Mexika informovali, že počas slabého dažďa padali z neba ryby. Stalo sa tak v pobrežnom meste Tampico v štáte Tamaulipas. Podľa americkej Kongresovej knižnice ide o fenomén známy už od dávnych čias. Vedci sa domnievajú, že tornáda nad vodou – známe ako vodné smršte – by mohli byť zodpovedné za nasávanie rýb do vzduchu, kde ich unáša vietor, až kým nepadnú na zem.

Posted by Protección Civil Tamaulipas on Dienstag, 26. September 2017

Október 2017

Foto ilu: CC Maxpixel.com
 • Tureckí archeológovia sa domnievajú, že sa im podarilo nájsť neporušenú hrobku svätého Mikuláša z Myry. Mala by sa nachádzať pod kostolom zasväteným tomuto uctievanému kresťanskému svätcovi, ktorý leží v meste Demre na juhu Turecka. Až doposiaľ sa predpokladalo, že v 11. storočí Mikulášove ostatky previezli do Bari na juhovýchode Talianska.
 • Mexičana odsúdili na 430 rokov väzenia za vraždu 11 mladých žien, ku ktorým došlo v blízkosti mesta Ciudad Juárez v rokoch 2009 až 2012.
 • Singapurský pas je momentálne ohodnotený ako „najsilnejší“ na svete. Vyplýva to z najnovšieho Globálneho indexu pasov (GPI) zverejneného poradenskou spoločnosťou Arton Capital. Hodnotenie je založené na „bezvízovom pomere“, ktorý tabeluje počet krajín, ktoré môže držiteľ príslušného pasu navštíviť bez nutnosti zaobstarať si víza alebo cestovné víza. Singapurský pas sa dostal na najvyššiu priečku zmieneného indexu s bezvízovým skóre 159, čím tesne porazil pas nemecký (158) i švédsky (157).

November 2017

 • Poľský kňaz Wieslaw Maciaszek, farár v obci Kasina Wielka v Malopoľskom vojvodstve, ktorý čelil kritike za to, že jazdil na drahom športovom aute značky Porsche, uviedol, že vozidlo predá a zisk z jeho predaja rozdá chudobným.
 • Nemecká polícia v meste Glauchau musela zasahovať v jednom byte po tom, ako mačka, ktorá bola sama doma, spôsobila rozruch v celej obytnej budove. Štvornohej páchateľke sa podarilo zapnúť diaľkovým ovládaním výkonný Hi-Fi systém a rozzúrila tým susedov, ktorí privolali mužov zákona. Mačku vyplašila hlasná hudba až do takej miery, že už nebola schopná ju diaľkovým ovládaním stíšiť, píše sa v policajnom hlásení.
 • Za najsexi žijúceho muža planéty bol americkým časopisom People vyhlásený spevák, skladateľ a pesničkár Blake Shelton, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jeden zo štyroch koučov speváckej reality šou The Voice vysielanej televíziou NBC.
 •  Za rekordných 450,3 milióna dolárov (približne 382 miliónov eur) vydražili v New Yorku obraz Salvator mundi (Spasiteľ sveta) od talianskeho renesančného majstra Leonarda da Vinciho (1452-1519). Salvator mundi – maľba s vyobrazením Krista – je jediným z menej než 20 da Vinciho známych obrazov, ktorý je v súkromných rukách.
 • Čínsky výrobca automobilov GAC Motor oznámil, že do konca roka 2019 chce začať do Spojených štátov vyvážať svoje vozidlá Trumpchi. Podobnosť ich názvu s menom amerického prezidenta je podľa spoločnosti náhodná.

Posted by Trumpchi Lebanon on Freitag, 19. Juni 2015

 • Za 25.300 zlotých (niečo nad 6000 eur) sa v internetovej dražbe predalo paperbackové vydanie Atlasu divých a domácich mačiek, do ktorého sa koncom minulého týždňa počas schôdze parlamentu začítal predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski. Celá vydražená suma pôjde na nákup veterinárneho ultrazvuku.

December 2017

 • V nemocnici v texaskom Dallase sa vôbec po prvý raz v histórii USA podaril pôrod matke s transplantovanou maternicou. Prípad však nie je svetovým unikátom, keďže niekoľko pôrodov z transplantovanej maternice zaznamenali už predtým vo Švédsku.
 • Inovácie v oblasti odďaľovania následkov starnutia by mohli predĺžiť ľudský život až na 140 rokov. Tvrdí to izraelský vedec Chajim Kohen z Bar-Ilanovej univerzity, ktorého citovala agentúra DPA. „Zatiaľ čo v minulosti zomieralo 70 percent ľudí na infekcie, dnes zomiera 70 percent ľudí na ochorenia zo staroby. Ak dokážeme zregulovať samotný proces starnutia, dokážeme zvýšiť i maximálnu dĺžku života,“ uviedol Kohen.

Pozri aj: Človek chce stále viac. 12 dôkazov z roku 2017, ktoré vás presvedčia, že ľudstvo vedie svet ako ho poznáme do záhuby

TASR
0
Komentovať (0)