Foto: pixabay.com

Lukáš Mužla / / Ekológia
Francúzsko opäť bojuje za záchranu planéty.

Francúzsko v poslednom čase dokazuje, že je v boji za záchranu našej planéty jedným z kľúčových hráčov. Otvorilo prvú cestu zo solárnych panelov na svete, oznámilo zatvorenie tepelných elektrární a zakázalo i používanie a výrobu plastových riadov, pohárov či príborov. Najnovšie Francúzi oznámili ďalšiu veľkú novinku. Benzínovým a dieselovým autám dávajú zbohom. 

Francúzsko plánuje do roku 2040 zakázať predaj vozidiel na benzín a naftu, vyhlásil dnes tamojší minister životného prostredia Nicolas Hulot na konferencii, kde vláda spustí svoj klimatický plán. Na základe neho by mala mať krajina do roku 2050 nulovú produkciu tzv. skleníkových plynov.

Foto: pixabay.com

Hulot, známy ekologický aktivista, podľa agentúry DPA citoval príklad švédskej automobilky Volvo, ktorá v stredu ohlásila, že od roku 2019 bude vyrábať iba vozidlá na elektrický pohon. Hulot zároveň ohlásil zavedenie stimulov, ktoré majú majiteľom dieselových vozidiel vyrobených pred rokom 1997 a benzínových vozidiel vyrobených pred rokom 2001 pomôcť prejsť na nové, ekologickejšie autá.

Ministrov plán zahŕňa tiež zákon o zákaze akejkoľvek novej ťažby ropy a zemného plynu na území Francúzska, vrátane frakovania (hydraulické štiepenie). Zákon má byť predložený parlamentu na schválenie v septembri. „Našou ambíciou je tiež dokázať, že fosílne palivá patria do 19. a 20. storočia,“ uvádza Hulot v predslove svojho ekologického plánu.

Foto: pixabay.com

Touto správou sa Francúzsko možno už čoskoro pridá ku krajinám, ktoré dajú v najbližších rokoch benzínovým a dieselovým automobilom zbohom. Do roku 2025 rovnaký krok podniknú i Holandsko a Nórsko, do roku 2030 ich chce nasledovať Nemecko a India.

Pozri aj: Koniec betónovým džungliam! V Číne vyrastá prvé lesné mesto na svete

TS TASR
0
Komentovať (0)