Lucia Mužlová / / Planéta Zem
Ako vnímate čas vy? Keď sa obzrieme späť v čase a predstavíme si posledný náš rok, zrejme dokonale nevnímame to, ako Zem rotuje okolo...

Ako vnímate čas vy? Keď sa obzrieme späť v čase a predstavíme si posledný náš rok, zrejme dokonale nevnímame to, ako Zem rotuje okolo Slnka a okolo vlastnej osi. Vieme len, že je to realita, no nebude to prvé, na čo si v našich ročných spomienkach pomyslíme. Vedci vytvorili satelit „Deep Space Climate Observatory“ (DSCOVR), ktorý zachytáva každodennú rotáciu Zeme.

rokzivotanazemi2
youtube.com

Do vesmíru bol satelit vypustený v júli v roku 2015, pričom je umiestnený cca 1,6 milióna km od zemského povrchu. Nachádza sa na tzv. libračnom bode, kde naň pôsobí gravitácia Zeme a Slnka. Úlohou satelitu je monitorovať solárny vietor, ktorý môže mať vplyv na presnosť meraní a meteorologických výstrah a predpovedí. Satelit však zachytáva omnoho viac než len solárny vietor. Každé dve hodiny vyhotoví niekoľko snímok Zeme, čo vedcom poskytuje jedinečný pohľad na pohyb mrakov, klimatické zmeny, informácie o počasí a aj niektoré informácii o našej planéte.

Viac ako 3000 prvých záberov z uplynulého roka sa spojilo a vzniklo unikátne video, ktoré zachytáva jeden rok života planéty Zem. Nepripadáte si zrazu nejaký menší? Niekedy je pre nás dosť ťažké vnímať deje a veci, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre.

Týmto informatívnym a fascinujúcim videom vás prevedie vedec Jay Herman.

[youtube CFrP6QfbC2g 720 410]

zdroj: interez.sk (Lucia M.), mnn.com

 Komentovať (0)