pixabay.com

V našom svete sa vyskytuje mnoho zvláštnych vecí, ktorým je ťažké uveriť. Tieto vzácne ochorenia sú však skutočné a sú horšie než si viete predstaviť.

Keď väčšina ľudí počuje pomenovanie „bizarné ochorenia“, predstavia si človeka s veľkou hlavou alebo muža, ktorý má ruky obrastené kôrou stromu alebo mnoho ďalších vecí, ktoré sa zdajú ako z fantazijnej rozprávky, no bohužiaľ sa v skutočnosti vyskytujú aj medzi nami. Možností podobných znetvorení je nekonečne veľa, preto sme vám dnes prichystali tento článok, kde sa pozrieme na zopár z nich.

Syndróm automatického pivovaru

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Muž menom Nick Hess vstáva každé ráno s tým, že je opitý a chce sa mu zvracať. Toto ojedinelé ochorenie spôsobuje, že z jedla, ktoré Nick zje, sa vďaka kvasinkám v tráviacom trakte stane alkohol, ktorý putuje do krvného obehu a následne Nicka opije.

Jednostranný svet.

Toto ochorenie má mnoho názvov, no najčastejšie sa používa „Hemispatial neglect“. Toto ochorenie poškodzuje jednu stranu mozgu (napríklad ľavú) tak veľmi, že úplne ignoruje všetko, čo sa vo svete deje. Ak by ste dali mužovi s týmto ochorením nakresliť kruh, nakreslil by iba polovicu. Toto zvláštne ochorenie je najčastejšie dôsledkom nejakého zranenia. Bohužiaľ, zotavenie je väčšinou pomalé a trvá veľmi dlhú dobu.

reflexions.ulg.ac.be
reflexions.ulg.ac.be

Syndróm kamenného muža

Toto ochorenie spôsobuje, že sa jednotlivé svaly v tele premenia na kosti. Vyskytuje sa približne u jedného z 2 miliónov ľudí, čo je pomerne veľké číslo. Prvé známky tohto ochorenia sa dajú zbadať už u detí, keď sa im sformujú zvláštne tvary na hlave, krku, chrbte a ramenách. Je to bolestivé a v 80% prípadoch sa táto choroba nesprávne diagnostikuje a zle lieči. Prvý známy prípad sa stal vo Francúzsku v roku 1692.

imgur.com
imgur.com

Fatálna nespavosť

Je to vzácny druh chronickej nespavosti, ktorá neodvratne vedie k smrti. Je to spôsobené génom, ktorý sa zdedí po rodičoch a ostáva nečinný až pokiaľ daná osoba nedovŕši 40-50 rokov. Táto choroba sa objavuje nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Najprv bojuje proti nervovému systému a poškodzuje mozgové funkcie, potom sa pacientovi prejavia zmeny v chovaní, strata pamäti a inteligencie kvôli nedostatku spánku.

Existuje príbeh jedného muža z Vietnamu, ktorý sa volá Thai Ngoc a v roku 2004 tvrdil, že nespal už od roku 1973 (31 rokov). Vedci ale veria, že Ngoc si počas dna upadne do akéhosi mikrospánku, o ktorom ani nevie.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Syndróm X: choroba proti starnutiu

V roku 1993 sa narodil Brooke Greenberg, ktorý trpel spomínanou chorobou. Keď zomrel v roku 2013, mal 20 rokov a stále vyzeral ako batoľa. Presne toto robí Syndróm X. Táto choroba zatiaľ postihla iba 6 ľudí na celom svete a nikto doposiaľ nevie, čo ju spôsobuje a ani ako ju vyliečiť.

trbimg.com
trbimg.com

Syndróm modrého muža

Takéhoto živého šmolka ste naozaj mohli stretnúť. Jeho koža je natrvalo sfarbená domodra kvôli chorobe nazývanej „Argyria“. Existuje však aj druhá choroba, vďaka ktorej sa vám môže sfarbiť pokožka domodra a tou je tzv. „methemoglobinemia“. Tá spôsobuje, že sa vaša krv zmení z červenej na hnedú a vďaka tomu sa koža zmení z bielej na modrú. Táto choroba je dedičná a v americkom Kentucky existovala rodina, v ktorej boli všetci modrí.

dailymail.co.uk
dailymail.co.uk

Hyperthymesia: fotografická pamäť

Ľudia, ktorí majú fotografickú pamäť, často žijú v minulosti. Vedia si totiž spomenúť na každú časť z ich života, aj na všetky detaily. Žena menom AJ o svojej pamäti tvrdí, že je nezastaviteľná, nekontrolovateľná a automatická.

blogcdn.com
blogcdn.com

Prírodný pancier z kože

Toto ťažké genetické ochorenie má na svedomí obrázok, ktorý sme radšej vynechali. Postihuje ľudí a ľudská koža je vtedy 10-krát hrubšia a rastie veľmi rýchlo. Dieťa trpiace touto chorobou je pokryté kožou, ktorá pripomína bloky kameňov, medzi ktorými sa nachádza hlboká škára predstavujúca veľkú „farmu“ pre baktérie, ktoré môžu spôsobiť až smrteľnú infekciu. Vďaka dnešnej technológií sa dokáže táto choroba zistiť ešte počas tehotenstva 3D ultrazvukom.

Alergia na vodu

Možno to znie smiešne, no naozaj sa to vyskytuje. Človek môže byť alergický aj na látku, ktorú k životu nevyhnutne potrebuje. Ľudia trpiaci touto chorobou sa pri styku s vodou nepríjemne vyhádžu. Tieto vyrážky sú bolestivé a niekedy trvajú celé hodiny. Ako vyzerá bežný deň človeka s touto chorobu, si môžete prečítať v našom druhom článku tu.

wikinut.com
wikinut.com

Alergia na vlastné semeno

Niektorí muži zažívajú po ejakulácii pocit chrípky (horúčka, tečenie z nosa, silné vyčerpanie a svrbenie očí) kvôli alergickej reakcii na vlastné semeno. Proti tomuto ochoreniu sa dá bojovať, no je to dlhodobý proces, počas ktorého sa do tela pacienta podáva vysoké množstvo jeho vlastného semena.

healthland.time.com
healthland.time.com

Ak vás zaujala dnešná porcia faktov, navštívte tiež našu podsekciu faktov, kde sa vždy dozviete nové fakty na rôzne témy, ktoré vás určite zaujmú.

unbelievable-facts.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)