Flying Puffin/wikimedia.org

Čo by ste povedali na to, keby vedci oživili dávno vyhynuté zviera? Možno už o dva roky to bude realitou.

Pri sledovaní kultového filmu Jurský park od Stevena Spielberga mnohým z nás napadlo, že navštíviť takýto park vytvorený z prehistorických a vyhynutých tvorov, by bolo niečo úžasné. Teraz, po 24 rokoch od uvedenia tohto filmu, sa začína sci-fi formovať na skutočnosť. Aj keď oživenie Tyranosaura, či iných hrozných jašterov zatiaľ možné nie je, vedci dúfajú, že do dvoch rokov sa im úspešne podarí oživiť legendu doby ľadovej – skutočného mamuta.

Vedecký tím z Harvardovej univerzity to oznámil tento týždeň na výročnom zhromaždení Americkej asociácie pre rozvoj vedy. Vedci chcú pomocou DNA získaného zo zamrznutých kusov mamutov oživiť tohto prehistorického slona.

Ako tím uvádza, zatiaľ sa nachádzajú iba v počiatkoch a v bunkovej fáze, kde experimentujú s rôznymi kombináciami mamutích génov a génov slona indického, ktorý je najbližším žijúcim príbuzným mamutov. Embryá zatiaľ kultivované neboli, no to by sa malo do dvoch rokov zmeniť. Vedci chcú použiť kožné bunky mamuta, ktoré upravia na kmeňové bunky a tie vložia potom do vajíčok slona indického, z ktorých odstránia slonie bunkové jadro. Z takto upravených zárodkov by chceli vypestovať embryá a tie nechať rásť v maternici.

Na génoch samozrejme veľmi záleží, a tak, ak sa to podarí, nemôžeme hovoriť čisto o mamutovi, ale o akomsi hybride mamuta a slona. Tieto hybridy by sa mali ale náramne ponášať na mamuty zo starých jaskynných malieb. Mali by mať huňatú srsť odolnú voči zime, hrubú vrstvu tuku a krv, ktorá je takisto odolná voči poriadnej zime, aká panovala v dobe ľadovej.

Lasacrasillaba/Wikimedia Commons

Vedci uvažovali nad tým, že ak sa im podarí dostať do fázy embrya, tak tie sa budú vyvíjať v umelej maternici, narozdiel od tradičného prístupu, keď sa takéto embryo vloží do samice príbuzného druhu – v tomto prípade by to mala byť samica slona indického. Tieto slony sú ale ohrozené a vedci tak nechcú riskovať ublíženie samici. Preto zvolili inú, aj keď náročnejšiu cestu. Chcú vytvoriť umelú maternicu, v ktorej sa bude mamut vyvíjať.

Tento projekt vyvoláva mnohé etické otázky o tom, či to nie je veľký zásah do prírody a či tisícročia vyhynuté zviera má byť opäť vzkriesené do moderného sveta. Na to existujú mnohé názory a úvahy, avšak čisto z pohľadu genetiky to nie je pôvodný druh, ale hybrid slona a mamuta, čo znamená, že v tomto prípade by išlo o nové zviera.

Napriek tomu, že táto myšlienka je veľmi kontroverzná, je aj mimoriadne zaujímavá a vzrušujúca. Veď takéto niečo otvára možnosti, o akých sme si mysleli, že ostanú v rovinách sci-fi a vedecko fantastických filmov. A tak možno, o desiatky rokov, sa dožijeme skutočného jurského parku, aký nám prezentoval už v roku 1993 Steven Spielberg.

Pozri aj: 9 najinteligentnejších tvorov zo zvieracej ríše, ktoré majú pozoruhodné schopnosti, o ktorých ste ani nevedeli

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.comtheguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )