learning-mind.com

V priebehu ľudskej histórie ľudia zistili všelijaké zaujímavosti.

Ľudstvo sa za veľmi krátky čas dokáže v objavoch a zisteniach posunúť veľmi ďaleko, ako to vidíme najmä v posledných desaťročiach. Niektoré tajomstvá však ostávajú stále zahalené a pred naším vedomím neodkryté. Ako dlho to tak bude, povedať nevieme, no môžeme vám ukázať 10 najväčších objavov, ktoré si dodnes nevie nikto vysvetliť.

Vtáky Moa

Predstavte si obrie vtáky, vysoké viac ako 3 metre, ktoré vážia asi 250 kilogramov. Pripadá vám to ako obraz pravekého zvieraťa? A čo ak vám prezradíme, že by ste pár jedincov našli ešte aj v 19.storočí? Zdá sa to neuveriteľné, ale podľa odborníkov je to tak. Jedná sa o druh nelietavého vtáka Moa, ktorý žil na Novom Zélande. Podľa niektorých bol tento druh vyhubený už na začiatku 16.storočia, no iní tvrdia, že v odľahlých častiach lesov mohli prežiť oveľa dlhšie. O tomto zvierati viac prezrádza nález Johna Harrisa, ktorý našiel na pláži asi 15 centimetrový úlomok obrovského pazúra jedného z týchto vtákov. Nikto mu nechcel veriť, že by takýto živočích mohol existovať až do doby, keď sa Richardovi Owenovi podarilo zrekonštruovať kostru tohto impozantného záhadného zvieraťa.

brightside.me
brightside.me

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán, alebo „Orlie hniezdo“ je tajomná pevnosť Inkov, ktorá sa nachádza neďaleko historického centra ríše Inkov mesta Cuzco. Stavbu údajne postavilo 70 000 indiánov za dlhých 70 rokov. Španielski kolonizátori pokladali túto pevnosť za dielo diabla. Dodnes totiž nikto nevie pochopiť, ako indiáni manipulovali s obrími blokmi kameňa, ktoré tvoria celú stavbu. Navyše je stavba postavená bez kvapky spojovacieho materiálu, každý blok má hladký povrch, zaoblené hrany a pravidelný rozmer. Medzi jednotlivými blokmi by ste neprepchali ani list papiera… Ako to dokázali?

brightside.me
brightside.me

Brána Slnka

Bránu Slnka nájdete v tajomnom historickom meste Tiwanaku vysoko v Andách v Bolívii. Údajne ide o hlavné mesto prastarej ríše, ktorá existovala dávno pred Inkami či Maymi. Brána Slnka je dodnes veľkou záhadou. Archeológovia ani historici si nevedia rady s nápismi, ktoré sa na stavbe nachádzajú. Predpokladajú však, že majú neobyčajný astronomický a astrologický význam.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

Jaskyne Longyou

Jaskynný systém Longyou sa nachádza v Číne a je jedným z najväčších tajomstiev čínskej histórie. Objavené boli len v roku 1992 a celkovo tvorí komplex až 24 jaskýň, z ktorých len jedna je otvorená pre turistické účely. Jaskyne boli vyhĺbené do pieskovca ľudskou rukou približne v roku 212 p.n.l.. Na takýto obrovský komplex by však bolo potrebné obrovské množstvo pracovnej sily. Dodnes sa historikom nepodarilo nájsť žiadny záznam o využiteľnosti, alebo stavbe týchto jaskýň…

brightside.me
brightside.me

Nedokončený obelisk

Tento najväčší známy staroveký obelisk, ktorý však nebol nikdy dokončený, našli historici v roku 2005 v bývalých kameňolomoch starovekého Egypta neďaleko mesta Asuán. Po dokončení by tento obelisk meral až 42 metrov a vážil cez 1200 ton. Kam mal najväčší obelisk sveta putovať? To sa už asi nedozvieme…

learning-mind.com
learning-mind.com

Podvodné mesto Yonaguni

Podvodné mesto neďaleko japonského pobrežia bolo objavené úplnou náhodou pri rekreačnom potápaní. Podľa vedcov sú skaly, ktoré tvoria toto starobylé mesto, pod vodnou hladinou už 10 000 rokov. To je však oveľa skôr, ako vznikli napríklad egyptské pyramídy. Podľa odborníkov nie je možné, aby človek v tej dobe postavil niečo takéto. Ako teda podvodné mesto vzniklo?

orangesmile.com
orangesmile.com

Mohendžodaro

Pahorok mŕtvych. Aj tak nazývajú toto staroveké mesto na území Pakistanu. Osud Harapskej kultúry v Indii je dodnes tajomstvom. Podobne to je aj s týmto mestom. V roku 1922 indický archeológ  R. D. Banerji našiel na jednom z ostrov rieky Indus starobylé ruiny tohto mesta. Ako však jeho príbeh skončil, nikto netuší…

thehistoryhub.com
thehistoryhub.com

L’Anse aux Meadows

Tento francúzsky názov možno voľne preložiť ako „Zátoka medúz“. Ide o lokalitu na najsevernejšom cípe kanadského ostrova Newfoundland. Na tomto ostrove našiel jeden manželský pár v roku 1960 pozostatky vikingského osídlenia, ktoré tu podľa neskorších výskumov existovalo už okolo roku 1000. Vyriešila sa tým dlhoročná dilema a záhada o tom, ktorý európan vstúpil na americký kontinent ako prvý.

maxima.net
maxima.net

Kamenné tunely popod celú Európu

Praveké tunely staré 12 000 rokov, ktoré pretínajú celú Európu. Znie to šialene, ale je to naozaj tak. Takéto tunely boli nájdené v Škótsku, Turecku, Nemecku, či na pobreží Stredozemného mora. Tunely boli nízke a úzke, slúžili pravdepodobne na úkryt pred počasím a bezpečný úkryt a presun pred nebezpečnými predátormi. Tento nález hovorí aj o tom, že praveká spoločnosť nepozostávala len z obyčajných zberačov a lovcov. No pravé tajomstvá tejto siete tunelov sú možno stále ukryté pod našimi nohami…

brightside.me
brightside.me

Obrovské pravidelné gule v Kostarike

Tejto záhade sme už v minulosti venovali samostatný článok. Tak teda iba v skratke. Pravidelné gule z hladkého kameňa, rôznej veľkosti, roztrúsené po celej krajine. Účel dodnes neznámy. Spôsob opracovania? Vzhľadom na vek vedci predpokladajú, že tieto gule nemohli vzniknúť ľudskou rukou… Viac info o týchto guliach nájdeš v našom staršom článku.

crystalinks.com
crystalinks.com

Pozri aj: 6 vynálezov a objavov zo Slovenska, ktoré uľahčili život celému svetu

Interez.sk (L. Muzla)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )