cinematoholic.com

Filmy o mágií musia udržiavať záujem a zvedavosť diváka. Túžba po zázraku je hnacím motívom v každom takomto filmovom diele. V dnešnom svete je život čím ďalej tým väčšmi všednejší a ponurejší. Práve preto je tak veľký dopyt po mysterióznosti.

Ľudia sú fascinovaní čarodejnými dielami. Aj tomuto faktu vďačí popularita ságy Harryho Pottera. Radi sa vytrhneme z každodennej fádnosti a ocitneme sa naspäť v detských časoch, keď sme ešte verili v zázraky. Preto vám prinášame tie najzaujímavejšie kinematografické diela týkajúce sa mágie a iných fascinujúcich trikov. Pozrime sa teda spoločne na nasledujúcu hitparádu tých najzaujímavejších čarodejníckych filmov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Filmy o kúzelníkoch

Muž zázrakov (Leap of Faith, 1992)

Reverend Jonas cestuje po svete so svojím tímom a pokúša sa obracať zblúdilé ovečky naspäť k viere. Problém nastáva vo chvíli, keď sa dozvieme, že to robí výmenou za ich peniaze. Kazateľ spája v sebe naraz herca aj podnikateľa. Dokáže využívať vo svoj prospech dôverčivosť ľudí a keď je nutné, zahrá sa aj na mesiáša. Keď sa mu v strede jeho púte pokazí kamión, je nútený zastať v neďalekom mestečku. Johnas sa snaží vyvinúť všetko úsilie na očarenie miestnych obyvateľov a zviesť miestnu čašníčku. Medzičasom sa šerif snaží dokázať, že Jonas je podvodník. Neskôr sa však na naše prekvapenie začnú diať ozajstné zázraky. Steve Martin a Liam Neeson sa snažia vo svojom diele preskúmať oblasť viery. Pohrávajú sa  s myšlienkou, či v sebe hriešnici ukrývajú aj kúsok svätosti.

Ansiktet (The Magician, 1958)

K Štokholmu sa blíži spoločenstvo kúzelníkov a medzi nimi  hlavný hypnotizér Vogler. Pred vstupom do mesta však policajti zatknú cestujúcich a odprevadia ich k neďalekému palácu. Tu ich vrele očakáva konzul nadšený mágiou, so snahou dozvedieť sa viac o umení čarovania. Pred tým, ako zástupcovia mesta povolia Voglerovi a jeho spolku verejne vystupovať, ich vyzývajú ukázať svoju show. Medzi zástupcami sa nájdu aj skeptici, ktorí v mágiu neveria. No vo chvíli, keď show začnú sprevádzať zvláštne udalosti, zostávajú šokovaní. Ingmar Bergman vo svojom filme zasahuje do neprebádaného územia krehkej  ľudskej mysle. Pohráva sa s otázkou, či veda pozná odpovede na všetky tajomstvá, alebo naopak  existuje boh?

Harry Potter a väzeň Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004)

Už tretia časť Harryho Pottera skrýva v sebe mnoho rozuzlení.  Tie sa týkajú najmä Harryho rodičov. Harry nerád trávi v lete čas s Dursleyovcami. Aj napriek jeho snahe správať sa slušne sa mu situácia vymkne spod kontroly. Stane sa tak vo chvíli, keď Vernonova sestra začne nevhodne urážať jeho rodičov. Harry sa nahnevá premení ju na obrovský balón a nechá tetu vzlietnuť ponad mesto. Za tento incident by si Harry zaslúžil prepustenie z Rokfortu, no nestane sa tak. Vďačí za to neznámemu čarodejovi Siriusovi Blackovi, ktorý utiekol z najhrozivejšieho väzenia, Azkabanu. Sirius sa snaží nájsť Harryho a pomstiť sa mu. Tak Harry ostáva naďalej v Rokforte, ktorý strážia obávaní dementori.  Tretia časť ságy je sprevádzaná temnejšou a strašidelnejšou atmosférou.

Cesta do Fantázie (Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001)

Mladistvé dievča, Chihiro, je presvedčené o tom,  že celý život sa točí okolo nej. Preto sa nevie zmieriť s tým, že ju rodičia donútili presťahovať sa do nového mesta. Svoje sklamanie neskrýva ani cestou k ich novému domovu. Cestou sa stratia v lese a naďabia na zvláštnu uličku, ktorá vedie k neznámemu tunelu. Na konci tunela ich víta strašidelná krajina, v ktorej žijú magické tvory a duchovia. Na uliciach ich čakajú obrovské hody. Hladní rodičia sa dychtivo vrhnú na ochutnávanie jedál, no čoskoro sa zmenia na ošípané. Objavia sa praví hostia, pre ktorých bola večera pôvodne prichystaná. Chihiro môže zachrániť svojich rodičov jedine v prípade, že sa stane osožnou pre celú túto záhadnú krajinku a nájde si v nej uplatnenie. Dielo je inšpirované prvkami z Alice v Krajine zázrakov a tiež so známym príbehom Čarodejníka z krajiny Oz. Najpríznačnejším motívom sa tu javí chamtivosť. Režisér Miyazaki v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Disney získal za dané dielo mnoho ocenení, medzi nimi aj Academy Award za najlepší animovaný celovečerný film.

Dokonalý trik (The Prestige, 2006)

Prelom storočia sa v Londýne vyznačuje prekvitaním kúzelníckych predstavení. O výstup na výslnie súperia najmä dvaja mladí čarodejníci. Jeden z nich je nápadný a sofistikovaný Robert Angier, obľubovaný celým davom ľudí. Naopak neotesaný a jednoduchý Alfred Borden aj napriek jeho skutočnej genialite nedokáže očariť publikum. Dvaja kúzelníci sa zo začiatku k sebe chovajú s rešpektom a priateľstvom až do chvíle, kým sa jeden z ich trikov nepokazí. Jeden nešťastný okamih ich zmení na celoživotných nepriateľov. Od tej chvíle sa túžia navzájom prekonať. Každý jeden trik a vystúpenie medzi nimi zvyšuje vražednú rivalitu. Režisér Christopher Nolan vytvoril temný a tajomný príbeh o dvoch mužoch posadnutých svojím egom a tajomstvami. Film má mimoriadne obsadenie. Hlavné úlohy stvárňujú Christian Bale a Hugh Jackman. Film sa stal kultovým, čomu vďačí Nolanovi, ktorý pretvoril zdanlivo jednoduchý motív na úplne mimoriadny kinematografický kúsok.

Houdini (Houdini, 1953)

Životopisný film o Houdinim je aj v dnešnej dobe aktuálnym. Tento známy kúzelník pochádzajúci z maďarskej chudobnej rodiny bol vzorom pre mnohých iluzionistov aj po smrti. Svoj život prežil na plné obrátky. Jeden z jeho najznámejších trikov predviedol pri East River. Zatvoril sa do klietky previazanej silnými reťazami a potom ho hodili do rieky. Obrovský dav zo zatajeným dychom očakával jeho vynorenie. Trvalo mu 57 sekúnd kým vyplával na hladinu. Tento trik mu zabezpečil nesmrteľnosť a vyhlásili ho za najväčšieho kúzelníka všetkých čias. Film sleduje jednoduchého človeka, ktorý napriek všetkým strastiam prerazil v showbiznise tým, že dokázal čeliť strachu, bolesti a aj smrti.

Doctor Strange (Doctor Strange, 2016)

Život svetoznámeho lekára Dr. Stephena Strangea zmení obrátky z dôvodu nešťastnej autonehody. Pretože tradičné liečebné procedúry nezaberajú, lekár sa snaží vyriešiť svoj problém odlišne. Vyhľadá záhadného himalájskeho mnícha Taia, ktorý je pre neho poslednou nádejou. Strange po čase odhalí, že sa vôkol neho začínajú prebúdzať neznáme sily. Tie sa snažia zničiť celú planétu. Lekár sa nachádza v rozporuplnej situácii. Musí sa rozhodnúť medzi tým, či sa vráti k svojmu starému životu, alebo sa so svojimi nedávno nadobudnutými magickými schopnosťami posnaží o záchranu sveta.

Magická posadnutosť (Practical Magic, 1998)

Sally a Gillian sú dve sestry, ktoré už dávno vedia, že sa odlišujú od ostatných detí. Po smrti rodičov ich vychovávajú výstredné tety. Domácnosť, v ktorej žili, nikdy nebola obyčajná, ich rodina z generácie na generáciu praktizovala čarodejníctvo. Napriek tomu zdanlivo úžasné dedičstvo má však jeden háčik, v ich rodine sa s ním dedí aj prekliatie. Každý muž zamilovaný do ženy pochádzajúcej z tejto rodiny, musí umrieť. Sally (Sandra Bullock) napriek tomu túži po pravej láske, a preto sa snaží držať ďalej od čarodejníckych praktík. Naopak Gilian (Nicole Kidman) si užíva svoje schopnosti. Vo chvíli keď sa Gillian stretne s Jimmym, sa začnú diať ešte zvláštnejšie veci ako dovtedy. Podarí sa im prekonať prekliatie vďaka svojej nadprirodzenej sile? Film je podávaný veľmi svižným a humorným spôsobom.

Podfukári ( Now You See Me, 2013)

Medzinárodný tím iluzionistov vylúpi banku a to nie hocijakým spôsobom. Priamo počas priebehu vystúpenia. FBI bezradne tápa nad zvláštnou atrakciou, dokonca ani nevie, že mágovia chystajú od tohto vystúpenia aj oveľa väčšie kúsky. Štyria kúzelníci pod vedením tajomného indivídua sa nechajú oslovovať Jazdcami. Dej je popretkávaný zvláštnymi zvratmi a situáciami, ktoré šokujú diváka. FBI agenti spolu so špecialistom na odhalenie mágie vyšetrujú vzniknuté udalosti a snažia sa dolapiť kúzelníkov. Film má vynikajúce obsadenie. Na začiatku diela zaznieva veta: „Pozeraj sa pozorne, pretože čím viac si myslíš, že sa blížiš k odhaleniu záhady, tým menej v skutočnosti vidíš.“ Táto myšlienka by nás mala sprevádzať počas celého sledovania. K tomu, aby sme našli súvislosti, sa musíme sústrediť na každý detail filmu.

Iluzionista (The Illusionist, 2006)

Zaujímavý príbeh, ktorý spája dve zdanlivo nesúvisiace témy, politiku a mágiu.  Hlavnú úlohu stvárňuje herec Edward Norton. Eisenheim je slávny kúzelník, ktorého oslavuje celá Viedeň na čele so ctižiadostivým princom Leopoldom. Vo chvíli, keď princova snúbenica Sophie (Jessica Biel) spoznáva v Eisenheimovi svoju starú lásku, sa princova posadnutosť voči kúzelníkovi začne prehlbovať. Eisenheim sa náhle ocitne  uprostred zločinu a Leopold ho za to nechá sledovať. V tej chvíli však netuší, že sa kúzelník snaží vytvoriť najväčší trik svojho života. Jeho najväčšou zbraňou voči tyranskému princovi je mágia.

Každý z filmov je výnimočný svojím prevedením. Niektorý spája magické motívy s vierou, aby odhalil existenciu vecí mimo naše chápanie, iné dielo nás chce poučiť o význame usilovnej práce nad chamtivosťou a egom. Každý z režisérov poňal magický prvok v spojení s iným faktorom. Či už sa jedná o nehynúcu klasiku, alebo ide o blockbuster za účelom ohromenia a pobavenia. Podeľte sa s nami o vaše pripomienky a spomeňte v komentároch vášho obľúbenca z vyššie spomenutého zoznamu. Ktoré z filmov ste videli a čím vám diela najviac učarovali? V prípade, že sme na niektoré z významných filmov o mágii zabudli, neváhajte nám ho pripomenúť vo svojich správach.

Pozri aj: 10 filmov o 2. sv. vojne, ktoré boli tak realisticky natočené, že ich veteráni nedokázali pozerať

interez (Barbora Panyiová), thecinemaholic.com

Najnovšie články