csfd

/ 1.3k / Barbora Panyiová
V súčastnosti má mnoho ľudí tendenciu zabúdať na históriu, preto sme sa rozhodli vytvoriť rebríček top 10 klasických vojnových filmov. Tak v prípade, že nie ste historici, odporúčame vám pozrieť si tieto filmy.

Vojny boli v minulosti súčasťou ľudskej existencie a sprevádzali nás priebehom histórie. Iste sme sa často zamýšľali nad tým, že aj napriek všetkým negatívnym dopadom spoločnosti, môžeme byť stále šťastní z toho, že na vlastnej koži nezažívame hrôzostrašné vojnové udalosti. Stačí sa však pozrieť na vojnové filmy, natočené tak realisticky, že pri niektorých sa nielen veteráni, ale aj naši starí rodičia rozpamätajú na situácie zo svojej minulosti. My to však ťažko pochopíme, keďže sme to na vlastnej koži nezažili a môžeme len dúfať, že to tak zostane. Preto to skúsme prežiť aspoň na plátne a buďme vďační za všetko čo máme.

Choď a pozeraj sa

Vojnový film, ktorý získal cenu Fipresci, bol natočený režisérom Klimovom a vznikol podľa novely od Alesa Adamoviča. Jedná sa o skutočnú udalosť z Bieloruska, kde Nemci nariadili vypálenie šesťsto dedín. Projekt sa nazýval Spálená zem. Hlavnou postavou je chlapec menom Fjora, ktorý má nevinnú túžbu stať sa vojakom pre partizánov. Počas deja zažíva hrôzy vojny, ktorá ho mení na dospelú trosku a postupne z neho vysáva naivnú mládeneckú dušu.

Napola

Napola je film o mladíkovi menom Friedrich, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Túži však v živote uspieť a niekam to dotiahnuť. Pri tejto snahe uplatňuje svoju vášeň pre box. Jedného dňa ho objaví nacistický učiteľ Vogler, ktorý ho narukuje na elitnú školu zvanú Napola. Tam vtĺkajú mladým študentom nacistickú ideológiu a trénujú ich na elitných bojovníkov. To, či sa Friedrich nechá zlákať na cesty ideológie, zistíte sami, ak nahliadnete do filmu.

Zachráňte vojaka Ryana

V prípade, že si spomenieme na pojem vojnový film, hneď sa nám vyobrazia dva kultové filmy a to Čata a dielo Zachráňte vojaka Ryana. Čo sa však týka druhej svetovej vojny, jednoznačne do tohto zoznamu musíme zahrnúť dielo Zachráňte vojaka Ryana, pretože tento film je považovaný za vôbec najrealistickejšie vyobrazenie druhej svetovej vojny. Výborný režisér a herecké obsadenie nám už dopredu ponúkajú vynikajúci zážitok.

Stalingrad

Film Stalingrad musíte vidieť práve preto, že je odlišný od ostatných vojnových filmov tejto doby a to tým, že je natočený z iného uhľu pohľadu. Vo väčšine filmov o druhej svetovej vojne je vojna znázornená očami mladého nevinného človeka alebo niekoho, kto je uväznený v tábore smrti. V tomto sa Stalingrad práve vyníma nad inými filmami svojej doby. Celý dej je vyobrazený očami nemeckého vojaka Hansa. Ak si film pozriete, zaručujeme vám, že získate istý nadhľad nad okolnosťami a pochopíte, že zložité obdobie zanechalo nemalé stopy na každom jedincovi.

Horalka

Autentické dielo Horalka je natočené podľa knihy od Alberta Moraviu. Režisér de Sico stvárnil vojnu z dvoch uhlov. Z pohľadu Cesiri, vdovy, ktorá pred vojnou uteká do hôr a tiež z hľadiska samotnej vojny, ktorá pôsobí natoľko naturalisticky ako aj samotná kniha. Herečka Sophia Loren za znázornenie hlavnej úlohy dostala Oscara. Najväčším zážitkom je však sledovanie postáv, ktoré sú ochotné urobiť všetko preto, aby prežili.

Čierna kniha

Paul Vehoeven sa vracia ku svojmu holandskému pôvodu v diele Čierna kniha. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Nacisti počas druhej svetovej vojny okupujú mesto Hagg. Hlavná postava, speváčka, Rachiel Stein, sa snaží opustiť svoju rozbombardovanú skrýšu. Pripája sa k povstalcom proti Nemecku. Tí majú za úlohu dostať z vezenia svojich prívržencov. K tomu, aby sa im to podarilo, potrebujú, aby sa Rachel zahrala na dôstojníka SS. Situácia sa vo chvíli skomplikuje a Rachel obviňujú nakoniec obidve strany.

Odpor

Píše sa rok 1941 a nacisti sa snažia vo východnej Európe odvliecť obrovské množstvo židov. Po tom, čo sa trom bratom (Danielovi Craigovi, Lievovi Schreiberovi a Jamiemu Bellovi) podarí úspešne ujsť, nachádzajú útočisko v hustom lese. Toto miesto poznajú už od svojho detstva. Neskôr sa dostávajú do konfliktu, v ktorom ide zo začiatku len o prežitie. Príbeh je najmä o rodine, cti a o snahe vydržať, kým nepríde vykúpenie.

Vzdialený most

Režisér Richard Attenborough znázorňuje vojenské udalosti z perspektívy spojencov. Jeho dielo sa stáva kultovým aj vďaka vynikajúcemu obsadeniu. Nechýba tu ani jeden významný herec z tých, ktorí boli v priebehu sedemdesiatych rokov na výslní. Medzi nimi by sme mohli menovať Roberta Redforda, Jamesa Canna, Seana Conneryho, Anthonyho Hopkinsa, Michaela Caina, Laurenca Oliviera či Gena Hackmana. Príbeh sa odvíja od najväčšieho fiaska, ktorého sa spolkové mocnosti mohli dopustiť. Išlo o projekt Market Garden, v ktorom sa anglická armáda snažila prejsť do Nemecka cez Holandsko. Nerátali však so zložitým priechodom medzi kanálmi a taktiež s tým, ako sa dostanú k svojim zásobám. V podaní autora sa striedajú ukážkové vojnové zábery so sekvenciami poskladanými z menších príbehov.

Kellyho hrdinovia

Film Kellyho hrdinovia je trochu iná šálka kávy ako vyššie spomenuté snímky. Aj napriek vojenskej tematike je poňatý veľmi humorne. Táto snímka je najväčšou klasikou žánru vojnovej komédie. Každý jeden charakter v príbehu je výnimočný a zasiahne nás priamo tam, kam má. Po vzhliadnutí budeme zvláštnym spôsobom spomínať ešte aj na najmenej výrazné postavy. Hlavnú postavu Kellyho stvárňuje Clint Eastwood a vedľajšiu postavu Oddballa Donald Shuterland.

Most cez rieku Kwai

Tí z vás, ktorí nevideli toto dielo ocenené siedmimi Oskarmi, by to mali rýchlo napraviť. Verte, že to neoľutujete. Dej sa odohráva v juhovýchodnej Ázii, kde sa Japonci spoločne s anglickými väzňami snažia vybudovať most, ktorý je zo strategického hľadiska pomerne dôležitý. Vo chvíli budovania však vzniká nasledujúci morálny problém. Keď bude most dokončený, spojenci utrpia veľké škody. Preto by bolo vhodné premýšľať nad tým, či by nebolo lepšie stavbu pozastaviť. Väzni, ktorí most stavajú, sa taktiež rozdelia do dvoch táborov – na tých, ktorí most stavať chcú a tých, ktorí sú proti.

Napriek tomu, že sme sa snažili v článku obsiahnuť tie najrealistickejšie historické filmy týkajúce sa druhej svetovej vojny, boli sme nútení vynechať veľa významných filmových počinov. Medzi nimi by sme mohli spomenúť Saulovho syna, Tucet špinavcov či Sofiinu voľbu. Iné významné diela sme však uviedli v našom predchádzajúcom článku. Medzi nimi aj Pád tretej ríše a Nepriateľ pred bránami. Rebríček je len malou hŕstkou vynikajúcich filmov a v prípade, že tu nenájdete klasiku, ktorá chytila za srdce práve vás, očakávame, že sa snami podelíte o ďalšie úžasné filmy na danú tému vo vašich komentároch.

Pozri aj:  8 filmov, ktoré vás naučia o histórii viac, ako hodiny dejepisu v škole

interez.sk (Barbora Panyiová), imdb.com,timeout.comKomentovať (0)