Foto: Unsplash (Steve Johnson)

Občas sa stane, že sa nám vybije mobil, no práve nemáme po ruke svoju nabíjačku.

Poprosíme teda kamaráta alebo niekoho, kto je práve po ruke, či by nám nepožičal tú svoju. Mohlo by sa zdať, že ide o celkom bezpečnú záležitosť, portál Unilad však uvádza, že požičiavaniu nabíjačky by ste sa mali radšej vyhýbať.

Bezpečnosť nadovšetko

V mobile máme dnes už takmer všetko, cestovné lístky, prepravné poriadky, hudbu, bez ktorej neprežijeme ani jeden deň a množstvo iných dôležitých vecí. Mobil je jednoducho nevyhnutnosťou a aj keď dnes môžu ako poistka slúžiť externé nabíjačky, tzv. powerbanky, občas sa stane, že nám z baterky ostane len jedno percento. V takom prípade siahame po ďalšej možnosti a opýtame sa kolegu či kamaráta, či by nám nepožičal na chvíľu tú svoju nabíjačku.

Expert na kybernetickú bezpečnosť však varuje, že niečo také by sme nikdy robiť nemali a nabíjačky či káble na nabíjanie by sme si mali strážiť rovnako starostlivo, ako si strážime prihlasovacie heslá.

Niektoré veci sa nepožičiavajú

Charles Henderson pracuje pre X-Force Red a IBM Security a stojí na čele tímu hackerov, ktorých si ľudia zámerne najímajú. Ich úlohou je zistiť, aké sú slabé miesta ich systémov, vďaka čomu môžu klienti svoje zariadenia lepšie zabezpečiť skôr, ako bude neskoro. Pre magazín Forbes sa Henderson vyjadril, že niektoré veci by sme jednoducho požičiavať iným nemali. Ak si uvedomíte, že ste si na výlet nevzali dostatok spodného prádla, nepýtate sa spolucestujúcich, či vám nejaké požičajú, ale odskočíte si do obchodu a kúpite si nové. Rovnako by to malo byť aj v prípade nabíjačiek a káblov na nabíjanie zariadení.

Je lepšie byť pripravený

Prečo by sme sa mali vlastne požičiavaniu vyhýbať? Henderson dodáva, že niektorí hackeri sú dnes už takí šikovní, že do nabíjačiek dokážu vložiť malé implantáty, vďaka ktorým sa do vášho zariadenia na diaľku nabúrajú. Možno ste si pomysleli, že je len malá pravdepodobnosť, že by sa niekto chcel vlámať práve do vášho mobilu či počítača, nikdy však nemôžete vedieť a je lepšie byť pripravený, ako to neskôr oľutovať. Navyše, Henderson dodáva, že dnes káble s implantátmi nie sú ešte bežnou záležitosťou, v budúcnosti sa však s nimi môžeme stretnúť celkom ľahko.

Pozor na nabíjanie na verejných priestranstvách

Nabíjačky sú totiž lacnou a nenápadnou záležitosťou a pre šikovného znalca nie je žiaden problém implantovať do nich malvér. Pozor by ste si mali dávať aj na nabíjačky a porty dostupné na verejných priestranstvách, na letiskách či v mestskej doprave. Nikdy totiž nemôžete vedieť, či sa s nimi náhodou niekto nepohral.

Najlepšie teda urobíte, ak budete mať vždy so sebou vlastnú nabíjačku a nabíjať ju len na miestach, o ktorých viete, že sú bezpečné.

unilad
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )