Medzi najlacnejšie európske destinácie sa dostala aj Praha či Moskva, foto: Pixabay.com

Cestovanie nemusí byť len drahou záležitosťou, ktorú si môžete dovoliť len raz za rok. Pravdou je, že existuje niekoľko destinácií, ktoré nestoja príliš veľa a ponúknu vám veľké množstvo krásnych zážitkov.

Rozmýšľate kam by ste tento rok vycestovali na dovolenku? Exotické miesta sú síce krásne a príťažlivé, no takisto aj veľmi drahé. Ak teda nechcete za tohtoročnú dovolenku príliš veľa utratiť, zostaňte v Európe a navštívte krásne, no za to lacné miesta, ktoré vám ponúka. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Post Office vytvára každý rok zoznam lacných destinácií, ktoré môžete navštíviť bez toho, aby ste na ne museli šetriť niekoľko rokov. Tentokrát bol rebríček lacných destinácií orientovaný na Európu, čo je pre nás ako stvorené. Mnohé miesta zo zoznamu máme totižto veľmi blízko a bez toho, aby sme museli niekam cestovať niekoľko hodín.

Na tento rebríček bolo použitých niekoľko údajov od národných a regionálnych cestovných kancelárií a takisto aj priemerné náklady na ubytovanie podľa webstránky Hotels.com. Vďaka týmto všetkým informáciám tak Post Office vytvoril doteraz najväčší zoznam 48 európskych miest, ktoré ponúkajú tie najnižšie ceny na víkendový výlet.

Do výpočtu sa okrem priemernej ceny za dve noci pre dvoch dospelých v trojhviezdičkovom hoteli v centre mesta pripočítali aj ceny za typické veci, ktoré pri cestovaní nesmú chýbať. Medzi tieto veci sa radilo trojchodové jedlo pre dvoch s fľašou vína, šálka kávy, coca-cola, pohár piva a vína, transfér z letiska do mesta, 48 hodinová karta na hromadnú dopravu, vyhliadka, návšteva múzea, galérie a návšteva nejakej pamiatky.

Z týchto všetkých údajov sa nakoniec zistili priemerné ceny, ktoré sa usporiadali od najnižšej po najvyššiu a tak vznikol tento rebríček, do ktorého sa dostala dokonca aj Bratislava.

15. Rím, Taliansko – 297,22 €

wikimedia.org

Taliansko je rovnako ako Chorvátsko veľmi obľúbenou destináciou mnohých Slovákov. Víkend v Ríme vás vyjde o niečo drahšie, no stále za skvelú cenu. Priemerná cena za šálku kávy je 2,85 €, za pohár piva 5,20 €, za pohár vína 4,45 €, za trojchodové menu 61,6 € a za vstup do múzea 17 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 135,5 €.

14. Berlín, Nemecko – 293,18 €

pixabay.com

Hlavné mesto Nemecka je o niečo drahšie a jeho priemerná cena sa šplhá na skoro 300 €. Šálku kávy tu kúpite za približne 2,13 €, za pohár piva 2,84 €, za pohár vína 4,76 €, za trojchodové menu 86,74 € a za vstup do múzea 8 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 126,40 €.

13. Dubrovník, Chorvátsko – 246,23 €

wikimedia.org

Chorvátsko patrí medzi veľmi obľúbené destinácie mnohých Slovákov. Mesto Dubrovník sa síce nedostalo medzi úplne prvé a tie najlacnejšie mestá, no stále vychádza veľmi lacno. Približná cena za kávu je príjemných 2 €, za pohár piva 2,57 €, za pohár vína 4,2 €, za trojchodové menu 62,80 € a za vstup do múzea 11,50 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 88,13 €.

12. Atény, Grécko – 228,60 €

wikimedia.org

Atény sú veľmi známym mestom plným historických pamiatok, na ktoré potrebujete určite viac ako jeden víkend. Ak však chcete vidieť aspoň trochu z krás tohto miesta a mnoho času nemáte, víkend v Grécku vás nevyjde až tak draho. Približná cena za kávu je tu 2,60 €, za pivo a víno 4 €, za trojchodové menu 42,50 € a za vstup do múzea 10 €. Priemerná cena za  ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 96 €.

11. Budapešť, Maďarsko – 226,81 €

wikimedia.org

Víkend za skvelú cenu môžete stráviť aj u našich susedov v Budapešti. Ich ceny za klasické turistické náklady sú viac ako skvelé. Za šálku kávy tu zaplatíte v priemere 2 €, za pohár vína a piva 2,80 €, za trojchodové menu 64 € a za vstup do múzea 5,40 €. Priemerná cena za  ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 100 €.

10. Praha, Česká Republika – 220,54 €

pixabay.com

Ak sa vám víkend v Budapešti nepozdáva, možno sa vám zapáči víkend v Prahe, ktorý vás vyjde ešte lacnejšie. Priemerná cena kávy je tu síce vyššia ako v Budapešti a jej cena je 2,30 €, no pohár vína či piva vás v tomto meste vyjde na približne 1,80 €. Za trojchodové menu zaplatíte takisto menej, a to 50 €, a za vstup do múzea 10,50 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 91,60 €.

9. Moskva, Rusko – 216,69 €

pixabay.com

Moskva je síce od nás vzdialená omnoho viac ako taká Praha či Budapešť, no určite sa oplatí navštíviť ju. Ceny za klasické veci, ktoré si turisti často kupujú, sú primerané. Za kávu tu priemerne zaplatíte 2,73 €, za pohár piva 3,30 €, za pohár vína 5,60 €, za trojchodové menu 47,28 € a za vstup do múzea 10 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 89,29 €.

8. Bratislava, Slovenská Republika – 211 €

wikimedia.org

Do tohto zoznamu sa dostalo aj naše hlavné mesto a tak si priemerné ceny môžete sami overiť. Rebríček uviedol priemernú cenu za kávu na 1,52 €, za pohár piva 1,80 €, za pohár vína 3 € a za trojchodové menu 57 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 104,36 €.

7. Riga, Lotyšsko – 207,10 €

wikimedia.org

Hlavné mesto Lotyšska vám ponúka krásne historické pamiatky a krásnu architektúru, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Priemerná ceny za šálku kávy vychádza v tomto meste na 3,10 €, za šálku piva a vína 4,17 €, za trojchodové menu 70 € a za vstup do múzea 5 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je však nižšia ako v Bratislave a vyšplhala sa na sumu 77 €.

6. Porto, Portugalsko – 200,14 €

wikimedia.org

V Portugalsku môžete takisto prežiť krásny víkend za skvelú cenu. Šálka dobrej kávy vás tu v prieme vyjde len na 1,10 €, za pohár piva 2 €, za pohár vína 3,50 €, za trojchodové menu 46 € a za vstup do múzea 2,52 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 90 €.

5. Bukurešť, Rumunsko – 194,50 €

pixabay.com

Ak ste nikdy nerozmýšľali, že by ste navštívili Bukurešť, teraz je vhodný čas na to, aby ste to zvážili. Toto rumunské mesto totižto patrí medzi tie najlacnejšie, v ktorých môžete stráviť krásny víkend. Priemerná cena za šálku kávy je približne 2,61 €, za pohár piva 3,11 €, za pohár vína 3,97 €, za trojchodové menu 53,60 € a za vstup do múzea len 2,27 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 103 €.

4. Istanbul, Turecko – 193 €

wikimedia.org

Krásne mesto Istanbul láka mnohých turistov najmä svojimi pamiatkami. Určite vás poteší, že sa umiestnilo na štvrtom mieste a za víkendový pobyt pre dvoch veľa nezaplatíte. Za šálku kávy v tomto meste zaplatíte len 2,12 €, za pohár vína a piva približne 4 €, za trojchodové menu 42 € a za 48 hodinovú kartu na hromadnú dopravu 5,30 €. V tejto destinácii vás môže prekvapiť vyššia cena za lístok do múzea, ktorá sa v priemere vyšplhá až na 10,50 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 81 €.

3. Varšava, Poľsko – 185,56 €

wikimedia.org

Vo Varšave, ktorá sa umiestnila na treťom mieste, si za šálku kávy o niečo priplatíte, nie je to však príliš veľa. Priemerná cena za kávu je 2,55 €, za Coca – Colu 1,70 € a za fľašu piva a vína 2,21 €. Poľsko sa síce umiestnilo na treťom mieste, no cena za 48 hodinový lístok na hromadnú dopravu, je tu pomerne vysoká a v porovnaní s inými mestami je o niečo drahšia. Takýto lístok vás vyjde na 5,90 €. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 94 €.

2. Belehrad, Srbsko – 175,41 €

Belgrade - Night Panorama Timelapse - CC

Druhým miestom s veľmi príjemnou priemernou cenou sa stalo mesto Belehrad. V tomto meste zaplatíte za šálku kávy tu dáte 1,50 €, za fľašu vína 3,78 €, za návštevu múzea 3,50 € a za národnú turistickú pamiatku nezaplatíte nič pretože vstup je voľný. Priemerná cena za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli je 96,25 €.

1. Vilnius, Litva – 170,52 €

wikimedia.org

Prvé miesto obsadilo hlavné mesto Litvy, Vilnius, v ktorom sa priemerné náklady na víkendový pobyt vyšplhali na cenu len 170,52 €. Priemerne tu za šálku kávy zaplatíte 1,42 €, za Coca-Colu 1,92 €, za návštevu múzea 3,03 € a za ubytovanie na dve noci v trojhviezdičkovom hoteli približne 80 €.

thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články