Foto: Unsplash

Japonský pas umožňuje bezvízový prístup do rekordných 193 krajín celého sveta, singapurský a juhokórejský pas do 192 krajín.

Trojica východoázijských krajín – Japonsko, Singapur a Južná Kórea – ponúka držiteľom svojich pasov najväčšiu slobodu pri cestovaní po svete. TASR o tom informuje na základe správy americkej televízie CNN.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rebríček „sily pasov“ vo svojej štvrťročnej správe zverejnila londýnska poradenská spoločnosť Henley & Partners pre globálne občianstvo a pobyt. Ukazuje, s pasom ktorej krajiny možno bez vízovej povinnosti cestovať do najväčšieho počtu krajín.

Japonský pas umožňuje bezvízový prístup do rekordných 193 krajín celého sveta, singapurský a juhokórejský pas do 192 krajín. Pre opatrnejšiu reakciu Ázie na ochorenie Covid-19 však občania trojice ázijských krajín využívajú túto možnosť menej často než ľudia v Európe alebo Amerike, píše CNN.

Medzinárodný dopyt po leteckej doprave v ázijsko-tichomorskom regióne podľa najnovších údajov Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) dosahuje stále len necelú pätinu úrovne spred pandémie.

Na vrchole rebríčka aj európske štáty

Ázijskú trojku na vrchole rebríčka nasledujú európske štáty. Nemecko a Španielsko majú rovnaký (190) počet bezvízových destinácií, za nimi nasledujú Fínsko, Taliansko a Luxembursko (189). Na piatom mieste sú Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko (188).

Slovenský pas umožňuje cestovať bez víz do 182 krajín, čo zaraďuje SR na 10. priečku rebríčka spolu s Litvou a Poľskom. O niekoľko priečok vyššie je český pas (185 bezvízových destinácií) a maďarský (183).

Na spodku rebríčka sú cestovatelia s afganským pasom (27 bezvízových krajín), Iračania (29) a Sýrčania (30).

V dôsledku invázie na Ukrajinu sa zhoršila situácia aj pre držiteľov ruských pasov. Hoci sa oficiálne môžu dostať bez víz do 119 krajín, cestovanie do sveta im komplikujú sankcie a obmedzené možnosti leteckého spojenia.