foto: commons.wikimedia.org (Ministerie van Defensie)

Vo veku 92 rokov zomrela odvážna hrdinka Freddie Oversteegen. Takýmito zaujímavými metódami bojovala proti nacistom.

Pred pár dňami náš svet opustila najväčšia hrdinka holandského odboja – Freddie Overstegen. Pre záchranu svojej krajiny sa rozhodla obetovať všetko. A nebála sa k tomu využiť aj najrôznejšie metódy. 

Dňa 5. septembra, deň pred 93. narodeninami, zomrela Freddie Overstegen. Už ako teenagerka bojovala za záchranu svojho národa a snažila sa priviezť nacistov a zradcov k súdu. Priblížme si jej originálne praktiky a význam, ktorým sa zapísala do histórie.

Rodina Oversteegenovcov sa počas druhej svetovej vojny snažila urobiť všetko, čo bolo v ich silách, aby pomohla. Tak sa zapojili aj najmladšie členky. Freddie mala iba 14 rokov, keď jej rodnú krajinu, Holandsko, okupovali nacisti. Spolu so svojou sestrou Truus sa rozhodli pomôcť. Zo začiatku začali vylepovať protinemecké plagáty. To si všimol miestny veliteľ odboja, ktorému to zaimponovalo. Tak ich zavolal do svojej skupiny. Spolu s Hannie Schaft vytvorili legendárne vraždiace trio.

Ich matka opustila manžela spolu s Freddie a Truus, keď boli ešte deťmi. Napriek náročnej situácii, v ktorej sa ocitli, sa snažili pomáhať druhým. Bývali síce v malom byte, no aj tak poskytovali domov pre tých, ktorí potrebovali útočisko či úkryt pred nacistami.

Nikto by neočakával, že by boli mladé dievčatá bojovníčkami, tak sa to rozhodli využiť a urobilo to z nich dokonalé adeptky na boj s nacistami. Jednou z najnebezpečnejších úloh, ktorej sa dievčatá chopili, bolo zvádzanie nacistov, ktorí boli ich terčom. Spoznali sa v baroch a neskôr ich zlákali do lesa, kde ich zabili. „Chcete sa ísť poprechádzať?“ Muži samozrejme súhlasili a na to aj doplatili.

Ak si však myslíte, že tieto hrdinky museli byť bezcitné, ste na omyle. „Bolo to tragické a naozaj ťažké. Veľmi sme plakali,“ priblížila v rozhovore Truus ich spomienky na prvé vraždy. Napriek tomu ich však považovali za svoju povinnosť voči národu. „Museli sme to urobiť. Zabíjať tých, ktorí zradili dobrých ľudí bolo nutným zlom.“

Hannie Schaftová bola zabitá nacistami tesne pred skončením vojny a neskôr stala sa ikonou. Jej odvážny príbeh si môžete pozrieť aj na striebornom plátne vo filme The Girl With the Red Hair. Po vojne pracovala Truus ako umelkyňa a napísala populárny memoár Not Then, Not Now, Not Ever. Zomrela v roku 2016, len dva roky po tom, ako spolu so sestrou získali vojnový kríž za ich službu. Freddie sa vydala a mala tri deti. Priznala však, že na svoju sestru a kamarátku trocha žiarlila. Dostalo sa im totiž viac pozornosti.

foto: commons.wikimedia.org (Ministerie van Defensie)

Freddie Oversteegen bola pozoruhodná žena, ktorá sa zapísala do dejín svojím významným prínosom. Preto by sme na ňu a ďalšie členky tohoto vraždiaceho tria nemali zabúdať. Rozhodli sa totiž urobiť všetko pre záchranu svojho národa.

allthatsinteresting.com

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy