Reprofoto: Hrvatski Crveni križ

Chorvátsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v utorok Chorvátsko a zničilo budovy v meste Petrinja. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americkú geologickú službu USGS.

Podľa prvotných správ zemetrasenie spôsobilo rozsiahle materiálne škody, zrútenie striech, fasád budov a v niektorých prípadoch dokonca aj celých budov. Dosiaľ ohlásili aj viacero zranených osôb. Zemetrasenie bolo cítiť v celom Chorvátsku a v susednom Srbsku a Bosne a Hercegovine. Otrasy cítili aj ľudia na viacerých miestach Slovenska.

Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov v okolí mesta Petrinja. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia, píše agentúra AP, ktorá pripomína, že túto istú oblasť zasiahlo v pondelok zemetrasenie s magnitúdou 5,2.

Utorkové otrasy sa začali šíriť približne o 12.30 h miestneho času a dali sa pocítiť i v hlavnom meste Záhreb, ležiacom približne 50 kilometrov severne, a aj v susedných štátoch Srbsko a Bosna.

V marci zasiahlo Záhreb zemetrasenie s magnitúdou 5,3, ktoré v chorvátskej metropole ťažko poškodilo budovy. Živel si vtedy vyžiadal jednu obeť na živote a najmenej 27 zranených. Zemetrasenie cítili aj v susednej Bosne a Hercegovine.

Táto časť Balkánskeho polostrova sa nachádza na hlavných tektonických zlomoch a otrasy zeme sa tam vyskytujú pravidelne.