pixabay.com

Všetko zlé je na niečo dobré. Magické huby sú toho jasným dôkazom.

Teraz potešíme asi všetkých „neštandardných“ hubárov, ktorí na potulkách prírodou zásadne vyhľadávajú huby, ktoré sú pre ľudský organizmus toxické. Nedajú si vysvetliť riziko jedovatých húb, pretože ich halucinogénny efekt priamo vyhľadávajú. No tak sa zdá, že ani tieto huby nie sú len tak bez dôvodu na planéte. Vedci si ich vzali pod mušku. A objavili niečo, čo môže uľahčiť život nejednému človekovi, ktorý vie, čo je to depresia. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Už od nepamäti je známa myšlienka, že nejeden jed v minimálnom množstve môže mať pre telo liečivý účinok. Presne tejto tézy sa držal aj výskumný tím z Imperial College v Londýne. Podarilo sa im dokázať, že psilocybín, látka ktorú obsahujú lysohlávky(po slovensky holohlavce), môže pomôcť pri liečbe depresie.

Foto: pixabay

Vedci túto látku otestovali na celkovo 19 pacientoch, ktorí doposiaľ nereagovali na žiadnu liečbu depresie. Preto pre vedcov boli veľmi vhodnou vzorkou. Veď keď už nezaberá nič, treba skúsiť nové možnosti. Pacientom podali dve dávky psilocybínu, ktorý sa v tele mení na psilocín. Práve ten je zodpovedný za zmeny v nervovom systéme a vyvoláva halucinácie. Avšak pacientom ho podávali len v malých množstvách. Najprv dostali 10 mg psilocybínu, a v druhom „kole“ im po týždni zvýšili dávku na 25 mg. Pacienti prekvapivo zaznamenali pozitívne zmeny v zdravotnom stave, ako aj zmiernenie klinických príznakov depresie. Autori výsledky štúdie publikovali vo vedeckom časopise Scientific Reports. 

Tieto výsledky však treba brať s rezervou, pretože v žiadnom prípade to neznamená, že užívanie halucinogénnych drog a húb môže z hlavy vygumovať depresiu. Robin Carhart-Harris, vedúci výskumu však nepopiera pozitívny zážitok. Liečba psilocybínom akoby doslova zresetovala či defragmentovala určité časti mozgu. Aspoň tak sa vyjadrujú pacienti, ktorí na vlastnej koži zažili pozitívny účinok tejto naozaj netradičnej liečebnej metódy.

Mozog potrebuje naštartovať

Foto: wikimedia.org(Arp)

Akoby mozog nevedel čo so sebou. Táto terapia však nakopne mozog, dá mu silný impulz, a tak možnosť začať istým spôsobom odznova. V prospech publikovaných výsledkov stojí aj fakt, že autori sa neopierajú len o subjektívne pocity pacientov. Do karát im hrajú aj záznamy z funkčnej magnetickej rezonancie, ktorú vykonali na šestnástich pacientoch. Výsledky ukázali, že u pacientov sa znížil pretok krvi do časti mozgu zvanej amygdala, ako aj zlepšil stabilitu v časti mozgu, ktorá je zodpovedná za depresiu.

Výskumný tím má pred sebou ešte veľa práce. Ak však všetko pôjde ako má a naozaj sa preukáže pozitívny efekt psilocybínu pri liečbe chronickej depresie, bude to obrovský krok dopredu. Možno sa táto látka stane súčasťou liekov proti depresii. Len treba veriť, že túto informáciu neprekrútia „zarytí hubári“ podľa svojej potreby.

Pozri aj: Ako dlho ostanú nelegálne drogy v ľudskom tele? Toto by ste mali určite vedieť

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články