watchersonthewall.com

Vo veku 93 rokov zomrel dnes britský herec Peter Vaughan, ktorého v ostatných rokoch preslávila najmä úloha majstra Aemona v populárnom televíznom seriáli Hra o tróny. Médiá o tom informovala jeho manažérka Sally Longová-Innesová. Dodala, že herec prežil svoje posledné chvíle v kruhu rodiny.

Vaughan začal hrať vo filme koncom 50. rokov, spočiatku ho však obsadzovali najmä do vedľajších úloh. Prvú hlavnú rolu na striebornom plátne získal v roku 1964 vo filme Smokescreen. Medzi hercove najznámejšie úlohy patrí napríklad rola kriminálnika Harryho Grouta z britkého seriálu Porridge z väzenského prostredia, ktorý sa vysielal v 70. rokoch.

Spoločne so spevákom a hercom Frankom Sinatrom si zahral vo filme The Naked Runner (1967). V snímke The French Lieutenant’s Woman (1980) boli zase jeho hereckými partnermi také hviezdy, ako Meryl Streepová a Jeremy Irons. Širšiu popularitu Vaughanovi, ako aj viacerým britským hercom, prinieslo však až účinkovanie v americkom fantazijnom seriáli Hra o tróny z produkcie televíznej stanice HBO, v ktorom stvárnil slepého majstra Aemona.

Vaughan sa narodil ako Peter Ohm 4. apríla 1923 v grófstve Shropshire v západnom Anglicku. Bol dva razy ženatý – najprv (v rokoch 1952-66) s herečkou Billie Whitelawou a následne (od roku 1966) s ďalšou herečkou Lillias Walkerovou, ktorá ho prežila.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články